США, Канада та Велика Британія заявили, що мають матеріали, які підтверджують факт збиття українського “Боїнга” іранською ракетою.
В українському сегменті інтернету цю гіпотетичну ракету часто називають “російською”, що вказує на країну виробника.
“Тор-М1” офіційно є на озброєнні іранських підрозділів протиповітряної оборони.
Такі зенітно-ракетні комплекси виробляє Росія, яка для потреб своє армії створила ще сучасніші модифікації.
Якщо зенітно-ракетний комплекс “Бук” вписався в сумний контекст збиття малайзійського “Боїнга” рейсу МН17, то комплекс “Тор-М1” теж теоретично міг стати зловісним знаряддям проти пасажирського літака.
В чому ж різниця? Військові експерти скажуть вам, що “Тор-М1” – це ефективна зброя протиповітряного захисту. Але з ближчої відстані.
Цьому озброєнню приписують здатність дуже швидко висуватися на бойову позицію, уважно сканувати “небо”, випускати ракети.
Ракета руйнує літак, вертоліт, безпілотник не обов’язково тому, що вдаряється в нього. Пекельний механізм підриває заряд у повітрі так, щоб з максимальною вірогідністю знищити ціль.
Осколкові елементи шматують літальний апарат.
Багато користувачів соціальних мереж в Україні активно обговорюють швидкість польоту ракети.
За секунду вона долає відстань близько 1000 метрів. “Стеля” для ракет шість кілометрів. Тобто час підльоту ракети на декілька кілометрів міг би становити лише якусь коротку мить.
У даному випадку мова йде про пасажирський “Боїнг”, який набирав висоту після злету і тому був досить зручною “мішенню”.
В бойових умовах “Тор-М1” могли вперше застосувати під час російсько-грузинської війни 2008 року. Тоді грузинські підрозділи збили російський Ту-22М.
В Україні установки були “законсервовані” на початку 2000-х років. Але після того, як на Сході розпочалися бойові дії, українська армія знову “повернула в стрій” декілька “Тор-М1”.
І знову ж таки на боці сепаратистів, яких підтримує Росія, ці зенітні комплекси нібито помічали в непідконтрольних українській владі містах.
Відкриті джерела також згадують про те, що Росія після втручання у громадянський конфлікт в Сирії теж використовувала це озброєння для охорони своїх військових баз.
Залишаються тільки запитання, якщо це так, то що змусило випустити з мобільної установки таку ракету по українському пасажирському літаку?
Якщо це була помилка наземного персоналу, то чи було це пов’язано з напруженням після загиблого генерала Касема Сулеймані?
Адже такий удар завжди може викликати удар у відповідь. І сили протиповітряної оборони перші побачать ворожі цілі завдяки радарам.
Українська сторона демонструє обережність у переліку можливих версій загибелі літака зі 176 пасажирами та членами екіпажу на борту.
Але версію влучення ракетою теж не відкидають.
Уряд Ірану називає звинувачення в тому, що літак збила ракета, частиною “психологічної війни” проти Ірану.
Однак відкритої інформації поки що занадто мало, щоб робити остаточні висновки.