4 липня на Софійській площі в Києві відбулись урочисті заходи з нагоди третьої річниці створення Національної поліції України. У цей день в 2015 році в Києві на Софійській площі склали присягу працівники нової патрульної поліції. Про це – у сюжеті Радіо НВ.
За словами голови Національної поліції Сергія Князєва, за три роки правоохоронці отримали майже 13 млн звернень. Попереду багато роботи, наголосив очільник. Князєв додав, що на становлення поліції потрібно ще 5-7 років. Він також повідомив, що зараз у лавах поліції 132 тис. поліцейських.
У 2017 році рівень довіри населення до патрульної поліції знизився на 24% порівняно з 2016 роком. Такі дані дослідження Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва, що провели у грудні минулого року. Окремо дослідили рівень довіри Нацполіції без патрульної поліції, він знизився на 46%.
Науковий директор Фонду Демократичні ініціативи Олексій Гарань зауважив, що загальний рівень довіри населення до державних інститутів доволі низький, тому і поліція – не виключення.
Нацполіція нараховує 132 тис. поліцейських
У той же час рівень довіри до поліції значно вищий, ніж до судової системи або прокуратури. Зниження рівня довіри до патрульної поліції Гарань пов’язує із високими очікуваннями, що були у громадян з початку створення підрозділу.
“Патрульна поліція створювалася: набрали молодих хлопців та дівчат, вони гарно виглядали та пройшли відповідне навчання, тому отримали кредит довіри. Їм не вистачає досвіду. Не достатньо набрати нових людей, їх треба навчити, передати їм досвід”, – сказав Гарань.
Дослідження Фонду Демократичні ініціативи щодо рівня довіри до державних і соціальних інституцій проводилось в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донбасу. Було опитано понад 2 тис. респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2%.
Недостатньо охочих через платню
У Нацполіції досі відчувається кадровий голод, торік недобір правоохоронців становив 40%, цього року він трохи зменшився, зазначив експерт Українського інституту майбутнього Денис Монастирський. Він зауважив, що охочих йти в поліцію недостатньо через невисокі зарплати, а також загальне негативне сприйняття професії.
Крім того, атестація не призвела до очищення лав поліції, а, навпаки, спричинила звільнення найбільш працездатних фахівців. Монастирський наголосив, якщо раніше було багато слідчих зі стажем у 5-10 років, то зараз їхній середній стаж становить 1,5 роки.
Атестація не призвела до очищення лав поліції
За словами експерта, найменше реформи торкнулися слідчого блоку та кримінальної поліції.
“Досі поліція працює по “палочній” системі оцінки. На скільки змінився показник розкриваності по відношенню до минулого періоду, кварталу, року? Поліція штучно наганяє цю цифру, звертаючи менше уваги на реальну ситуацію у регіоні”, – зазначив Монастирський.
В Україні поки що не проводились ґрунтовні дослідження рівня довіри населення до Нацполіції. На державному рівні вже затверджена необхідна методологія, однак опитування відбудеться лише наприкінці року. За його словами, усі інші дослідження поки що надають суперечливі дані.
День національної поліції встановлений указом президента від 4 квітня цього року. До цього часу професійне свято Нацполіції відзначалося 4 серпня, в день підписання президентом закону Про Національну поліцію.