Підсумковий маркетинг політичного ринку України в грудні минулого року та експертне вангування виборів заполонили інформаційний простір, відсунувши тему «хлібу насущного», яка для більшості українців все-ж залишається на першому плані. Та не дивлячись на шквал політичної та соціологічної статистики, частині експертів таки вдалося висловитися з приводу майбутнього близьких для кожного питань, зокрема, цінової ситуації на продуктовому, комунальному та житловому ринках. В зв’язку з непередбачуваністю подій цього року прогнози фахівців доволі різні , але загальні тенденції минулого року, на їхню думку, зберігатимуться і надалі.
Ціни та інфляція
За недавнім повідомленням, в Україні за рік подорожчали 87% продуктів соціального асортименту. А отже негативний прогноз Асоціації постачальників торговельних мереж щодо піку інфляції минулого 2018 року у вересні – грудні, на жаль, справдився. За даними альтернативного дослідження цін на продукти, яке з минулого року проводить Асоціація, у грудні 2018 року, порівняно з листопадом, зростання цін торкнулось 27 продуктів, або 87% соціального кошику. При цьому помітного передноворічного подорожчання не спостерігалось.
А от щодо січня, то на думку голови Асоціації Олексія Дорошенка, стабільна гривня, падіння цін на паливо, незначне підвищення мінімальної заробітної плати, слабка національна валюта Туреччини, з якої до нас надходить взимку значна частина овочів та фруктів та низька купівельна спроможність українців обумовить незначну продуктову інфляцію у першому місяці року. Хоча досвід попередніх п’яти років показував, що саме в січні в нашій країні починався старт високої інфляції, яку вдавалося стримувати лише влітку завдяки улюбленому Кабміном “сезонному фактору”.
В той же час інфляцію на початку цього року будуть розганяти скоріше за все не продукти, а комунальні послуги, які рушили у вільне плавання. Оскільки з 1 січня у багатьох регіонах підвищена вартість тепла для будинків від 4 до 20%, а кількість отримувачів пільг та нараховані компенсації знижуються, то українцям доведеться ввімкнути режим жорсткої економії, щоб прогодуватися та ще й зігрітися, – зазначає експерт.
В свою чергу глава Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, характеризуючи картину цього року, зауважив, що він “однозначно буде провальним по всіх параметрах: починаючи від показників зростання ВВП і інфляції, і закінчуючи зарплатами та цінами”.
Тому, на думку економіста Олексія Куща, інфляція – замість обіцяних владою 7,4% в реальності зросте від 11-12% до 15-17%. При цьому ціни багатьох товарів і послуг будуть рости ще швидше, скажімо, хліб і м’ясо подорожчають відразу на 20%, – пророкує керівник Асоціації торгових постачальників Олексій Дорошенко. Зарплати, навпаки, “заморозять” – вони збільшаться всього на 7-10%, що не покриє навіть інфляції.
“Не хочеться навіть думати на які позначки злетить долар, якщо втрутяться ще й додаткові негативні фактори, скажімо, загостряться відносини з Росією або погіршиться політична криза на тлі двох передвиборних кампаній”, – говорить Кущ.
У такій ситуації інфляція в 7,4%, яку вже прописали в бюджеті, виглядає просто неймовірно низькою. “Думаю, в реальності буде не нижче 11-12%”, – говорить Дорошенко. Олександр Охріменко вслід за Олексієм Кущем теж прогнозує до 15-17% інфляції.
Відповідно, зростуть і ціни на споживчі товари і послуги. При цьому, за словами Дорошенка, в наступному році вартість багатьох продуктів харчування на полицях українських магазинів обжене Європу.
“У цьому році ціни у нас наздоганяли європейські, а в наступному будуть їх обганяти. Українців рятує лише наростання конкуренції з імпортом – воно не дає нашим виробникам задирати ціни так сильно, як їм би цього хотілося. І у деяких продуктових групах зростання цін зможе навіть пережити інфляцію “, – говорить Дорошенко.
Серед продуктів, з ризиком найбільшого подорожчання, експерт назвав цукор і крупи. Наприклад, ціни на цукор можуть підскочити одразу на 25-30% (до 17-19 грн / кг). Головна причина – зниження виробництва. У 2018 року вітчизняні цукрозаводчики перестаралися і наварили забагато солодкого.
В результаті ціни впали. Уже навесні аграрії вирішили виправити помилку і скоротили посіви буряка на 12%. В результаті виробництво цукру в новому сезоні впало на 18% – до 1,7 млн тон, – констатують в профільній асоціації “Укрцукор”. З них не менше 500 тисяч тонн планується відправити на експорт. Так що в цукровому балансі країни може утворитися дірка, як мінімум, в 100 тисяч тон.
На думку Дорошенка, дорожчати з випередженням буде також і хліб, де ціни виростуть до 20%. Причина – зростання цін на борошно (за рік – плюс 16%), а також підвищення поточних витрат пекарів.
Але головне, що розв’язує руки хлібозаводам – мінімальна конкуренція з імпортом, – впевнений Дорошенко. Ця ж причина плюс високий попит підстьобне і зростання ціни на крупу – до 20-25%.
“У нас багато видів круп, наприклад, ячна, кукурудзяна, поки коштують дешево – до 10 грн / кг. І зубожіле населення масово переходить на каші. Так що в наступному сезоні буде подорожчання круп”, – аналізує експерт. Хоча і не виключає певних сюрпризів.
У списку продуктів, які будуть дорожчати в наступному році, експерти називають також м’ясо, особливо, його фасовані сорти (філе). “Не виключаю спроб імпорту до нас тієї ж курятини. Це б знизило ціни, але не впевнений, що у імпортерів щось вийде. У 2018 року такі спроби провалилися, адже курятина у нас – на рівні державної політики”, – пояснив Дорошенко, натякаючи на захист бізнес-інтересів наближеного до оточення президента власника компанії “Миронівський хлібопродукт” (ТМ “Наша ряба”) Юрія Косюка.
Виробники молочної продукції, які теж не проти підняти ціни, швидше за все, зробити цього не зможуть, тому що попит на їхню продукцію упав до мінімуму. “Деякі заводи вже скорочують виробництво і розпродають обладнання”, – говорить Дорошенко. Тому, за його словами, «молочка», якщо і подорожчає, то не дуже – на 5-7%.
Курс гривні
Разом з тим на курс нацвалюти в поточній перспективі впливає безліч різних факторів. До позитивних варто віднести: збереження помірних темпів економічного зростання, наявність відносно сприятливої кон’юнктури на продукцію вітчизняних експортерів, зміцнення золотовалютних резервів тощо.
“В 1-му півріччі є підстави очікувати, що збережуться перші дві тенденції, що повинно забезпечити відносну стабільність гривні щодо світових валют”, – вважає економічний експерт
Григорій Перерва. Найважливішу роль у забезпеченні курсу нацвалюти шляхом обов’язкового продажу 50% валютних надходжень підприємств має рекордний урожай зернових.
Але треба ще й врахувати міжнародні ризики. А у невідворотності нової світової економічної кризи експерти вже практично не сумніваються. Навіть завжди спокійний МВФ недавно зробив заяву про “наближення грози ” до світової економіки. А недавній обвал на міжнародних біржах це тільки підтвердив”, – пояснив Олексій Кущ.
Додаткова причина для занепокоєння – збільшення облікової ставки Федеральної резервної системи (ФРС) США. За цей рік її переглядали вже чотири рази і в підсумку вона виросла до 2,25-2,5%. “Якщо цей показник наблизиться до 2,75-3%, ринки країн, що розвиваються почнуть складатися як картковий будиночок. Адже це означає, що для них позикові гроші стануть дуже дорогими, а в наступному році країни, що розвиваються повинні будуть виплатити за зовнішніми боргами рекордні 2, 7 трлн доларів. Постраждають, в першу чергу, Аргентина, Бразилія, ПАР, Туреччина і Україна “, – говорить Кущ.
“Тенденція підвищення процентних ставок в світі зберігається – з усіма можливими наслідками для таких країн. Україна – не виняток: в жовтні уряд розмістив суверенні облігації на 2 млрд доларів з помітно більш високою прибутковістю, ніж роком раніше (близько 10% ). З урахуванням того, що в 2019 році Україна повинна погасити значні суми зовнішнього державного боргу, уряду знову доведеться виходити на міжнародний ринок приватних запозичень “, – говориться в звіті Нацбанку про фінансову стабільність.
За словами Куща, до 2,75-3% облікова ставка ФРС виросте вже в 2019 році. Це – вірна ознака того, що світові інвестори почнуть ще більш активно йти в “тиху гавань” – в США. Інші наслідки – зниження сировинних цін. А відносно них діє залізне правило – чим вище ставка ФРС (тобто, чим дорожче долар), тим дешевше вартість товарів, які в ньому номінуються.
Ця тенденція, власне, вже простежується на ринку нафти. За жовтень-листопад котирування обвалилися на третину. У підсумку замість обіцяних 100 доларів за барель, нафта знову відкотилася до 50 баррелів.
Наступні на черзі – зерно і метал, тобто, головні наші експортні товари. Залізна руда, за даними НБУ, подешевшала з початку року на 10%. У 2019 м ціна може впасти ще на 10%. Ціни на пшеницю з початку минулого року на світових ринках зміцнювалися (зростання до 15-20%), але в наступному році варто очікувати відкату – на 7-10%. Ціни на кукурудзу також можуть просісти на 5-7%. Найбільше ризикує знецінитися сталь – до 20%, – прогнозується в звіті Нацбанку.
“Все це може створити ризики для платіжного балансу України”, – говорять у відомстві. Хоча, в НБУ знайшли і вигоди – якщо обваляться всі сировинні ринки, можна очікувати також зниження цін на газ, який зараз Україна купує в Європі за рекордними цінами до 340 доларів за тисячу кубометрів.
“Правда, незрозуміло, чи відчують полегшення прості українці, адже для них, навпаки, заплановано ще два етапи подорожчання газу – на весну 2019 і з початку наступного опалювального сезону. У підсумку опалення і гаряча вода можуть подорожчати ще на 15-20%, – передбачає голова Житлового союзу України Олександр Скубченко.
За словами Дмитра Чуріна, директора аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital, багато в чому на курс нацвалюти в зимовий період буде впливати обсяг імпорту енергоносіїв. Відповідно, при відносно теплій зимі обсяг імпорту природного газу буде меншим і витрати валюти на ці цілі будуть меншими. Також помітні позитивні тенденції на ринку палива, де падіння ціни на нафту на світових ринках відіграє позитивну роль для України як імпортера нафтопродуктів.
На жаль, негативних для курсу гривні факторів впливу також вистачає. До таких експерти відносять насамперед передвиборчу кампанію і пов’язані з нею ризики посилення нестабільності. “У короткостроковій перспективі різко негативний вплив можуть спричинити ескалація військових дій на сході, а також непередбачуваний результат виборів або подальші протести, які переходять в явну агресію”, – підкреслює Григорій Перерва.
Також потрібно враховувати волапільність світової економіки і високі ризики настання у перспективі року-двох глобальної економічної рецесії, про що не раз попереджав МВФ. Ймовірність того, що в середньостроковій перспективі проблеми у світовій економіці позначаться на ситуації в Україні, досить висока. Її прояви почнуть позначатися на нашій країні з лагом у 6-12 місяців, але вони відіб’ються на курсі миттєво.
До того ж статистика платіжного балансу свідчить про сильні “перекоси” у зовнішній торгівлі, а також про залежність країни від зовнішніх позик і грошових переказів від трудових мігрантів. За даними Держстату, в січні-жовтні 2018 року негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами збільшилося на 66,6% порівняно з аналогічним періодом 2017 року і становило 7,95 млрд доларів.
“Будь-які внутрішні потрясіння або загострення ситуації на зовнішніх товарних/фінансових ринках може призвести до формування ажіотажного попиту на валюту на внутрішньому ринку. При тому, що можливості НБУ щодо підтримання пропозиції валюти обмежені”, – зазначає Віктор Шулик, директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating.
Як зазначає партнер і глава департаменту “форензик” компанії Kreston GCG Артем Ковбель, отримання траншу МВФ не спричинить різко позитивного впливу на курс, тобто чекати серйозного зміцнення гривні і падіння долара не варто. “Позитивний ефект буде нетривалим: до кінця грудня очікується зростання гривневої ліквідності в приватному секторі (бонуси в державному і приватному секторах), а в січні – відшкодування з ПДВ, погашення єврооблігацій і великі платежі, що посилить тиск на курс гривні”, – додає Шулик.
У наступному році гривня буде падати, питання лише в термінах і темпах. У нинішніх умовах це природний процес, який закладено у держбюджеті-2019 (курс 29,4 грн/дол. на кінець року).
Експерти очікують, що в найближчій перспективі (1-й квартал 2019 року) курс не перевищить 28,8 грн/дол. Як прогнозує Дмитро Чурін, середній курс гривня/долар у 1-му кварталі року буде в діапазоні 28-28,8 грн/дол.
“Незважаючи на значну кількість потенційно негативних факторів, я не очікую, що в 1-му кварталі буде подолано рубіж у 28,5-28,7 грн/дол. Існує висока ймовірність, що до кінця кварталу долар буде залишатися в коридорі 27,5-28 грн/дол.” – вважає Григорій Перерва.
За словами Віктора Шулика, є кілька сценаріїв розвитку ситуації. “Оптимістичний передбачає відносну стабільність операційного середовища, а також продовження співпраці з МВФ. Базовий сценарій передбачає обмежене співробітництво з МВФ та іншими кредиторами (максимум два транші в рамках програми SBA до кінця 1-го кварталу; кілька позик/гарантій від Європейської комісії, Світового банку), “завислу” ситуацію в судах і часткове рефінансування поточної заборгованості при відносній стабільності товарних ринків.
Песимістичний сценарій передбачає різке погіршення зовнішніх умов. Навіть при оптимістичному сценарії гривня в середньому може ослабнути на 3-5% від її поточних значень, при базовому – на 7-8%. Песимістичний сценарій передбачає різку зміну зовнішніх умов, що може призвести до критичних відхилень курсу (на 20% і більше). Найбільш вірогідним для 1-го кварталу я вважаю базовий сценарій”, – каже експерт.
Утім, як зазначає Артем Ковбель, підвищення курсу до 29 грн/дол. і навіть вище все ж можливо. “Тут, знову ж таки, впливають сезонні фактори: з початком року приплив валюти в країну скорочується. Це відбувається тому, що експортери отримають першу валютну виручку 2019 року в останній декаді січня, а то й на початку лютого. До тих пір, поки це не відбудеться, гривня буде просідати.
Також потрібно пам’ятати, що в 2019 році Україна повинна виплатити великі суми зовнішнього боргу, що може додатково послабити гривню. Але тут на допомогу приходить транш від МВФ, який якраз і повинен компенсувати нестачу валюти всередині країни після оплати боргів. Тому падіння національної валюти не повинно бути критичним.
Але це, знову ж, за відсутності інших важкопрогнозованих негативних факторів. Нарешті, причиною ослаблення гривні в 2019 році можуть стати президентські вибори. Багато залежить від того, в якій атмосфері вони відбудуться і чи не приведуть за собою соціальної чи будь-якої іншої напруги”, – наголошує експерт.
В свою чергу Мінекономрозвитку оприлюднило медіанний консенсус-прогноз щодо курсу гривня/долар – 30,42 грн/дол. на кінець 2019 року, до 32 грн/дол. у 2020 році і до 33,8 грн/дол. у 2021-му.
Житловий ринок: цінове дно і шалені ризики
«Перегрів» ринку нерухомості, яким українців лякають вже другий рік поступово починає здуватися.
“Багато забудовників за фактом – уже банкрути. Зараз в Україні формується цілий ринок перепродажу недобудованих об’єктів. Деякі житлові комплекси переходять з рук в руки і по кілька разів поміняли власників”, – розповів експерт з нерухомості Михайло Артюхов.
За його словами, рентабельність будівельного бізнесу за останній рік різко знизилася. “Якщо раніше середньостатистичні проекти забезпечували 20-30% прибутковості, то зараз, в кращому випадку, 10%. А деякі працюють навіть в мінус”, – говорить експерт.
При цьому “зайвих” квартир – все більше. “До 20 тисяч на первинному ринку і більше 40 тисяч – на вторинному ринку. Це на 30% більше, ніж рік тому”, – говорить Артюхов. Надлишок житла тисне на ціни. І як би забудовники не намагалися підштовхнути ринок до подорожчання, в результаті їм все одно доводиться влаштовувати розпродажі.
Наступний рік не буде винятком – ціни на квартири можуть обвалитися, і досить суттєво – до 30%, – обіцяють ріелтори. І це при тому, що в офіційних прайсах забудовників цінники можуть навіть зрости на 7-10%. Але “в процесі торгу” покупцям все одно будуть поступатися. Правда, при цьому покупка нерухомості стане ще більш ризикованою.
“Зростає кількість сірих будівництв, тим більше, що влада вже практично перестала боротися з недобросовісними забудовниками, пустивши ситуацію на самоплив”, – зазначає керівник агентства “Євро Рейтинг” Григорій Перерва. А це означає, що виросте і армія ошуканих мешканців, які заселяться в дешеві будинки без світла і води.
Власне, забудовники вже зрозуміли, що перекачали ринок і почали зменшувати темпи. За даними Нацбанку, якщо за підсумками четвертого кварталу 2017 року в експлуатацію здали близько 50 млн. кв. м житла, то в 2018 році – менше 40 млн. У Києві кількість нових квартир, виставлених на продаж, зменшилася з торішніх 60 тис. до 38 тис.
“За 9 місяців обсяг введеного в експлуатацію житла зменшився по Україні на 36%, а Києві – на 45%”, – зазаначили в НБУ.
Правда, настільки рекордний обвал багато в чому – “статистичний”, тобто, пов’язаний з “нетипово великий базою порівняння”.
У 2017 році в тому ж Києві кількість введених в експлуатацію об’єктів зросла майже вдвічі: так як діяла знижена ставка пайової участі і готувалося введення нових будівельних норм, через що забудовники намагалися якомога швидше здати об’єкти і оформити документацію. У 2018-му ж році вийшов провал – кількість виданих дозволів на будівництво обвалилося на 85%.
Але реально темпи робіт все ж сповільнюються, якщо і не на 40-50%, то, як мінімум, на третину. І в наступному році будувати будуть ще менше, – упевнений Григорій Перерва.
Причин кілька. По-перше, з 1 вересня вступили в силу нові державні будівельні норми (ДБН), які посилюють вимоги до житлових будинків. Наприклад, з’явилися обмеження по поверховості (в невеликих населених пунктах – не вище 4 поверхів), місцях забудови (так звані “червоні лінії” на яких будувати не можна), щільності (потрібно залишати прибудинкову територію до 50-70% від розміру земельної ділянки) та інші.
По-друге, знижується рентабельність будівельного бізнесу. За підрахунками Мінрегіону, середня собівартість квадратного метра житла в цьому році становить 11,8 тисяч гривень, а в деяких містах ще дорожче. Скажімо, в Києві – 13,8 тис. грн., В Харкові – 12,5 тис., Київській області – близько 12 тис. грн, в Донецькій – 12,4 тис. грн. і т.д.
“У цьому році будівництво подорожчало на 20-35% через зростання цін на матеріали, зарплатного фонду тощо.”, – повідомив начальник відділу продажів компанії “Svitlo Park” Олександр Панфілов. При цьому, за його словами, цінники для покупців збільшилися всього на 10-15%. Підняти розцінки більш істотно забудовники не наважуються, побоюючись обвалу продажів.
На ділі навіть ці 10-15% нерідко існують тільки на папері. Компанії раз у раз проводять різні акції і розпродажі, а в проміжках між ними пропонують “індивідуальні” знижки практично кожному покупцеві. В результаті хоча середня вартість квадратного метра в новобудовах в центрі стартує з 16-18 тис. Грн., А в передмісті – з 13-14 тис. Грн., За фактом квартиру можна купити від 12-13 тис. Грн., А деякі забудовники і зовсім спокушують цінами від 10 тис. грн. / кв.м.
“Наприклад, перед новим роком деякі компанії оголосили знижки до 30% на квартири і по 40% на підземні паркінги. Явний демпінг”, – говорить Перерва.
Що отримають покупці за такі гроші – велике питання. За словами експерта, щоб заощадити, забудовники все частіше йдуть на додаткові хитрощі. Скажімо, економлять на будматеріалах, інфраструктурі, комунікаціях, дозвільних документах.
Інтернет-форуми новоселів переповнені скаргами на низьку якість житла. Скажімо, в передмісті Києва багато будинків з проблемними водопроводами – насоси качають воду до 4-5 поверху, а вище вона просто не доходить. Те ж саме з каналізацією – замість того, щоб підключатися до централізованої системи, забудовники обладнують “асептичні ями”, турбуватися про регулярне очищення яких і оплату припадає вже самим мешканцям.
За словами Перерви, стало помітно більше сірих будівництв, яких, влада чомусь не ідентифікує як “сірі”.
На його думку, незаконних будівництв буде більше, а це значить, що в перспективі зросте і армія мешканців, які куплять житло за низькою ціною, але в підсумку отримають будинок без світла, води і каналізації. Ось тільки влада в цій ситуації навряд чи зможе чимось допомогти ошуканим мешканцям.
Наприклад, нещодавно група киян, які купили квартири в будинках скандального забудовника Войцеховського, опинилися в схожій ситуації і змушені були перекривати Харківське шосе. В майбутньому ж подібні бунти можуть стати куди більш масовими, – попереджають експерти.
Що буде з цінами житла на вторинному ринку – поки питання. З одного боку, на цей сегмент тиснуть демпінгом забудовники.
З іншого – попит, а значить, і ціни, можуть підхльоснути вибори. “Вже зрозуміло, що викиду на ринок нерухомості передвиборних грошей, як це було в 2004 році, не буде. Навіть якщо люди щось і заробляють, вони не будуть поспішати “світити” ці гроші і вичікуватимуть. Але, можливо, після зміни влади в Київ потягнеться нова політична еліта, що може підстьобнути продажу житла преміум-класу “, – вважає директор агентства нерухомості Best & Seller Ірина Луханіна.
За її словами, до закінчення виборів, ціни на нерухомість навряд чи будуть змінюватися. Але з травня, коли пожвавиться ще й сезонний попит, житло може подорожчати на 7-10%. Втім, якщо ціновий експеримент власників квартир не знайде відгуку в покупців, вже влітку ціни можуть знову відкотитись назад.
“А до осені може втрутитися світова економічна криза, яка зачепить і Україну. Економічна нестабільність і зростання курсу долара відіб’ють у українців бажання покращувати свої житлові умови. Це може посприяти обвалу цін і скорочення обсягів будівельних робіт. Не дарма ж кажуть, що будівельники входять в кризу першими, а виходять з нього останніми “, – підсумував Артюхов.
Ріаень життя
Плюси, які отримають українці від реалізації закладених у держбюджеті норм, вельми нерівні, тобто є ті, хто виграв, але ефект не такий значний, як хотілося б. Соцвиплати і зарплати трохи зростуть, але бюджетники і пенсіонери в 2019 році явно не розбагатіють. Мінімальна зарплата зросте з 2019 року всього до 4 173 грн, прожитковий мінімум з 1 січня складе 1853 грн, з 1 липня – 1936 грн, з 1 грудня – 2027 грн, мінімальні пенсії проіндексують з 1497 грн до 1624 грн не раніше березня, а зарплати бюджетникам – підвищаться на 9,4%. Індексація приблизно відповідає закладеному рівню інфляції, але це не позначиться на поліпшенні платоспроможності пенсіонерів та бюджетників.
Як зазначає Артем Ковбель, підвищення мінімальних зарплат і пенсій, а також прожиткового мінімуму – незначні, тому на тлі зростання інфляції і тиску на курс гривні в зв’язку з напругою через торгові війни у світі будуть практично непомітні.
“Головна проблема – дуже низький показник прожиткового мінімуму. Навіть після його зростання в 2019 році він буде неадекватним. Адже прожити за 2 тис. грн на місяць – нереально, але саме така цифра закладена у держбюджеті. Від рівня прожиткового мінімуму розраховують і мінімальну зарплату і пенсії. Тому виходить, що в держбюджеті закладені свідомо помилкові показники. Як результат – зростання зарплат і пенсій в 2019 році буде недостатньо, щоб в першу чергу соціально незахищені верстви населення змогли відчути покращення. Має місце звичайна підміна реальних доходів та витрат населення на міфічні доходи і витрати, які не відповідають реальній економіці України”, – додає Олександр Охріменко.
Головний мінус для населення – подальше зростання цін. Держбюджет-2019 заснований на макроекономічному прогнозі зі зростанням реального ВВП на 3% при інфляції 7,4%. Однак фактична інфляція в умовах України має тенденцію перевищувати прогнозну. На поточний рік Нацбанк прогнозує інфляцію в 8,9% при плановому рівні у держбюджеті-2018 – 7%. Аналогічно і 7,4% у держбюджеті-2019 при запланованому зростанні послуг ЖКГ мінімум на 16% виглядають надмірно оптимістичним сценарієм. Інфляція, а значить і зростання цін на все, буде вище.
“Останнім часом українці стали менше звертати увагу на динаміку курсу гривні. Зараз головна проблема – це інфляція. Швидше за все, в 2019 році інфляція буде значно вище, ніж у заплановані 7,4%. Там більше що це рік виборів, а це значить, що буде велика “порожня” емісія та разові підвищення пенсій і зарплат перед голосуванням за президента і склад Верховної Ради. Тому в 2019 році не варто очікувати економічного дива, а тим більше реального зростання доходів українців. Зарплати зростуть в 2019 році, але інфляція це зростання з’їсть”, – наголошує експерт.