Дотримання посту для кожного православного є однією з найважливіших основ віри, які мають особливі правила є обов’язковими. Протягом сорока днів православні підтримують та співчувають матері Божої, яка готується подарувати світові Спасителя.
Історія і значення
Піст, який передує великому святу Різдва Христового, був встановлений ще за часів давнього християнства. Дотримуватися його почали вже в середині IV століття, однак остаточний Статут поста про тривалість і правила сформувався лише до 1166 році. Саме тоді він став сорокаденним і увійшов в число чотирьох самих тривалих постів. Цей піст також називали Малою Чотиридесятницею. Згідно з писанням, Мойсей постив сорок днів і сорок ночей, тому піст Різдвяної Чотиридесятниці має саме таку тривалість, незважаючи на те, що спочатку він тривав лише тиждень.
Різдвяний піст — жертва, принесена Богові в знак подяки за його плоди. Відмова від зайвої їжі і негативних думок дозволяє всім віруючим знайти вихід з будь-якої складної ситуації з допомогою молитов і покаяння. Всі заборони і правила, пов’язані з дотриманням посту, відкривають перед християнами можливість навчитися уникати конфліктних ситуацій і спокус.
А ще Церква цього дня вшановує мучеників і сповідників Гурія, Самона і Авіва. Всі ці святі жили в ІІІ-ІV століттях і загинули мученицькою смертю за христову віру.
Традиції
Незважаючи на те, що меню Різдвяного посту є досить суворим, однією з головних традицій, пов’язаних з цим періодом, є кутя. Це традиційне блюдо відкриває не тільки Різдво, але і ставиться на стіл в перший день посту. Пісна кутя готується на воді і в народі отримала названое “бідної”.
Головними традиціями є: відвідування храму, ходіння в гості і заняття домашніми справами. Вважалося, що жінки, які зможуть у період посту напружити велику кількість пряжі, залучать в свій будинок багатство і добробут. У перший день посту було прийнято пригощати всіх нужденних і бездомних. Вважається, що це принесе удачу у всіх справах на весь рік.
Продукти і рекомендації до меню
- Каші. Круп’яні каші слід варити на воді, гречку можна запарювати окропом і готувати без варіння.
- Боби: боби, сочевиця, горох, нут. Страви з бобових бажано чергувати кашами, щоб відшкодувати недолік корисних речовин.
- Макаронні вироби і хліб. Для харчування під час посту бажано вибирати хліб, виготовлений з цільнозерновий борошна. Від здобної випічки бажано відмовитися, як і від великої кількості цукру.
- Овочі можна використовувати будь-які гриби бажано брати свіжі або сушені. Солоні і мариновані гриби можна додавати в супи або салати, але в невеликій кількості.
Народні прикмети
Народні прикмети на погоду такі: “Якщо в цей день лежить сніг, то долежиться до повені”; “Яка ніч у Пилипівку, такий день у Петрівку”.
Пилипівський піст, крім усього, співпадає із зимовим сонцестоянням 21 грудня. Як слушно мовить прислів’я: “У Пилипівку день до обіду”.