Росії загрожує серйозна екологічна катастрофа через лісові пожежі в Сибіру. Смог поширився вже на Красноярський край та Іркутську область.
Горить близько трьох мільйонів гектарів лісів. При цьому більшість пожеж не гасяться, передає ВВС, оскільки влада вважає, що заходи з гасіння пожеж обійдуться дорожче, ніж відновлення згорілого лісу.
«Ми бачимо, що основна площа, найбільша – в Якутії, понад 1,2 млн га. Більше 1 млн га – в Красноярському краї і близько 700 тис. га – в Іркутській області», – розповів керівник протипожежної програми «Грінпіс Росії» Григорій Куксін.
Загальна площа горіння, таким чином, дорівнює площі Бельгії і продовжує зростати.
«Це катастрофа. Понад 90% припадає на так звані зони контролю, по ним прийнято рішення не гасити. Саме це призвело до таких масштабів. Пожежі, які гасять по всій країні – це лише близько 100-150 тис. га», – каже Куксін.
За даними Авіалісоохорони, на гасінні лісових пожеж задіяно 2 тисячі 715 осіб і 343 одиниці техніки. Також в гасінні беруть участь 28 повітряних суден.
Як повідомляв ТАСС, основна частина пожеж припадає на важкодоступні райони, де вартість гасіння перевищує розмір можливого збитку. Загоряння гаситься лише в разі загрози населеним пунктам або об’єктам інфраструктури.
«Ситуація вийшла з-під контролю саме через те, що спочатку було прийнято рішення не гасити пожежі, поки вони маленькі, – пояснює Куксін. – Такий порядок діє з 2015 року. Тоді формально узаконили цю практику: немає грошей, немає палива, немає літаків, щоб закидати пожежних на віддалені території».
Рішення про відмову від гасіння в кожному випадку ухвалює регіональна влада. Радник глави Рослісгоспу Олександр Агафонов пояснює це так: «Дивіться самі: найближча точка базування [літака-танкера] в 500 км від пожежі в тайзі. Він летить туди-назад, скидає невеликий об’єм води. Ми розоримося використовувати авіацію для таких цілей».
Глава уряду Красноярського краю Юрій Лапшин на цьому тижні визнав, що пожежі не гасяться, але їх масштаб такий, що цей підхід себе не виправдовує. Прогноз погоди показує, що в охоплених пожежами районах в найближчі тижні не очікується сильних дощів.
«Крім того, треба розуміти, що пожежі такого масштабу самі впливають на погоду. Коли такі розігріті маси гарячого повітря і диму піднімаються, це утворює стійкі розігріті шапки над величезними територіями, і вони починають впливати на погоду і проходження атмосферних фронтів, змушуючи дощі обходити ці місця стороною», – каже Куксін.
За його словами, надія є тільки на стійкі осінні дощі. Через пожежі в чотирьох регіонах – в Іркутській області, Красноярському краї, а також в окремих районах Бурятії та Якутії – введено режим надзвичайної ситуації. Петицію з вимогою ввести режим НС на території всього Сибірського федерального округу в інтернеті підписали понад 120 тисяч осіб.