З 8 листопада невакцинованих педагогів будуть відсторонювати від роботи.
На початку жовтня Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ) видало наказ «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням», куди, зокрема, включили і педагогічних працівників. Тому з 8 листопада невакцинованих педагогів будуть відсторонювати від праці.
При цьому міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет у своєму телеграм-каналі повідомив: принаймні однією дозою вже щеплено 92% освітян шкіл. Обома дозами вакциновані 73,5% педагогів.
Однак державні органи постійно повідомляють про брак педагогів у школах.
На 1 жовтня у державному центрі зайнятості знаходиться 688 вакансій на посади вчителя закладу загальної середньої освіти, 103 вакансії вчителя початкових класів, 103 вакансії вчителів-дефектологів тощо. При цьому середня зарплата для вчителя закладу загальної середньої освіти складає 7018 грн, вчителя початкових класів – 7632 грн, вчителя-дефектолога – 6986 грн.
Тобто вже зараз не в усіх школах закриті вакансії педагогів, а ситуація може ще більше погіршитися при відстороненні від роботи невакцинованих педагогів. Особливо це стосується невеликих міст та сіл, де брак кадрів є доволі відчутним.
Поцікавившись у виконувача обов’язків голови Державної служби України з питань праці Ігоря Дегнера, яким чином планується вирішити проблему, коли працівники все ж таки не вакцинуються, їх відстороняють, але заміни для виконання їхньої роботи немає. Наприклад, у разі відсторонення вчителя, якому немає заміни у зв’язку із нестачею кадрів.
На це Ігор Дегнера зауважив: «У Кодексі законів про працю всі процедури визначені. І кожен роботодавець знає, як діяти. Інше питання тоді, коли значна кількість працівників буде відсторонена, і зрозуміло, що невелика кількість працівників не зможе покрити їхню роботу. Тому тут питання чисто організаційного характеру, де дійсно взяти цих людей».
За його словами, це питання у законодавстві повністю вирішене.
При цьому сама Верховна Рада зробила чимало задля поширення серед населення рухів проти вакцинації. У березні депутати підтримали законопроект, який зняв відповідальність з виробників вакцин за випадки невдалої вакцинації.
Також активність МОЗ у контексті обов’язкової вакцинації наткнулася на опір громадян.