Новий навчальний рік почався навіть у тих українських школах, які вирішили відкласти цей приємний момент до 3 вересня, однак це зовсім не означає, що всі школярі вже мають усі підручники. Особливо учні 1-го, 5-го та 10-го класів. Чому ж виникла така ситуація і що в ній робити?
За запевненнями МОН, очікуваний час запізнення підручників для цих класів – місяць. Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич наголосила, що цьогорічний друк підручників від початку мав низку ризиків через наклад понад 18 мільйонів примірників, тобто у 2,5 рази більше, ніж зазвичай. Основних причин такого порушення термінів Лілія Гриневич називає чотири: блокування закупівель видавництвами через судові позови, обмежені поліграфічні потужності України, погана процедура експертизи підручників та інституційна слабкість.
На наступний рік МОН врахує цей сумний досвід. Доганами та звільненнями не обійдеться – Інститут модернізації змісту освіти, головний винуватець цьогорічної затримки, зазнає аудиту та реорганізації ІМЗО. Аудит триватиме з 4 вересня до 5 жовтня. «За його результатами відбудеться реорганізація, що передбачатиме звільнення усіх співробітників та проведення повторних конкурсів на посади», – пояснила Лілія Гриневич. Утім, ІМЗО взагалі буде усунуто від процедури експертизи підручників, натомість цим займатиметься Навчально-методичний центр з питань якості освіти.
Але це дасть свої плоди на наступний рік. А підручників нема просто зараз. МОН намагається мінімізувати наслідки, розмістивши підручники з усіх предметів 1-го, 5-го, 10-го класів на своєму сайті. Утім, передбачено, що першокласникам узагалі не знадобляться підручники протягом першого місяця – це адаптаційний період.
Чому ж така ситуація виникла з підручниками саме для 1-го, 5-го та 10-го класів? Богдан Будний, директор видавництва «Навчальна книга – Богдан», пояснює, що за нинішніми нормами підручник розрахований на 5 років. Якщо ж змінюється програма і відповідно змістова частина підручника, держава фінансує видання нового. Цілком логічно, що цього року за державний кошт видаються підручники для першого класу – адже стартує Нова українська школа, яка має суттєво відрізнятися від старої. Тому ситуація з підручниками для 1-го класу найгостріша. Однак відповідальність за неї несе МОН, а не видавці. «За процедурою довго відбувався конкурс, експертиза і так далі, і лише потім МОН підписує з видавництвом договір, у якому вказано, до якого числа повинні бути виготовлені підручники, – пояснює Богдан Будний. – І ось цей етап укладання договорів закінчився буквально в середині серпня. Як тоді підручник може з’явитися першого вересня? Це ж поліграфія! Зазвичай видавництва не мають власних друкарень, це друкується у різних друкарнях по всій Україні. Але друкарні потрібно залежно від тиражу хоча б місяць, а то й 2-3 – для першого класу це ж великі тиражі. У зв’язку з цим на 1 вересня підручників не було. Наприклад, наше видавництво уклало угоду з МОН на друк 5 підручників для 1-го класу: “Математика”, “Я досліджую світ” (такий новий предмет цього року з’явився), “Українська мова. Буквар” (до речі, цього року він буде у двох частинах), “Англійська мова” та “Мистецтво”. На друк підручників для 1 класу держава уклала угоди з багатьма видавництвами, тому що школа вибирала – чи мій підручник, чи підручник якогось іншого видавництва. Відповідно у мене є свій тираж – той, який вибрали школи. Я всі свої п’ять підручників надрукував і здав їх міністерству. Далі є своя процедура: їх везуть в обласний центр, а вже звідти розводять по районних центрах і так далі – по тих регіонах, де їх замовили. Міністерство укладає угоди з перевізниками, ми до того вже не маємо стосунку».
У 5-му класі усе не так гостро. Підручники для нього планово оновили, і цьогоріч конкурс на них практично не був оголошений, за винятком «Інформатики» та «Історії». Ці підручники школи вибирали, а з решти предметів просто отримали ті самі підручники, за якими вже 5 років провчилися, просто перевидані у тих же видавництвах. Із 10-класниками таке саме: раніше кінця вересня вони нових підручників не отримають, це навіть у договорах із видавництвами зафіксовано. Розставляючи пріоритети, МОН почав із підручників для 1-го класу, потім для 5-го, а вже потім для 10-го.
Однак і Лілія Гриневич, і Богдан Будний закликають батьків не намагатися купити підручники самим, а просто трішки почекати. «Я закликаю вчителів не просити батьків докуповувати підручники, не просити їх купувати друковані зошити. Перший місяць вам вони будуть не потрібні», – звернулася Лілія Гриневич. «Якщо говорити про купівлю підручників, то може йтися про те, що п’ять років тому був один контингент, а зараз він інший, – говорить Богдан Будний. – Але повинні були замовити ту кількість підручників, яка кількість дітей є реально. Тому теоретично їх не треба було б докупувати, вони повинні бути у школах. А для 5-го класу мають залишатися і старі, п’ятирічної давності, якщо ще не всі довезли. Якщо ж когось змушують купити підручник, то це може бути пов’язано з переходом до іншої школи – наприклад, у класі було 30 дітей, а стало 35. Але підручники для 1-го класу ніхто не може примусити купити, тому що їх і ще фізично нема. Доки підручники безкоштовно не будуть поставлені в школи, їх не можуть продавати – це вимога Міністерства, і в договорі це записано. Підручника, якого немає в школі, не може бути на ринку».
Отже, 1 чи 3 вересня учні просто не могли отримати всі підручники вчасно – адже друкарні не можуть прискорити свій виробничий процес, а цього року вони не мали того часу, за який реально було це все надрукувати. «Ттаку масу підручників надрукувати за серпень – та навіть не серпень, тому що у серпні лише договори підписували – це нереально, – наголошує Богдан Будний. – Якщо йдеться про стотисячний наклад, то за технологічним циклом це не може бути зроблено ні за тиждень, ні за місяць». Звісно, рано чи пізно кожна школа отримає своє замовлення в повному обсязі. Тому залишайтеся на лінії нам залишається лише спостерігати за ситуацією і сподіватися, що на наступний рік вона не повториться.