Акурат перед другим туром виборів світові медіа неодноразово писали про те, що Володимир Зеленський – дебютант у політиці і його обрання може стати ще більш ризиковим, аніж президентство Трампа в США. Нині ж західна преса, передусім задається питанням, як новообраний глава української держави має намір реалізовувати геополітичний курс, який він обіцяв країні, і яким чином він буде боротися з корупцією. Детальніше — в огляді “Голос-Інфо”.
Авторитетна британська газета The Times вважає, що не дивлячись на спроби опонентів зобразити Зеленського проросійським політиком, Україна продовжить зближуватися із Заходом, прагнучи до міцних зв’язків з США, Великобританією та іншими європейськими державами. Той факт, що Зеленський виступав з концертами в Росії, мав там ділові зв’язки і розмовляє російською краще, ніж українською, викликало припущення, що він може мати симпатії до Кремля. Однак, зазначає газета, ніяких доказів будь-яких зв’язків обраного президента з Кремлем поки що представлено не було. За словами політолога Володимира Фесенка, не зв’язки з Москвою, а політична наївність нового президента може стати проблемою. «Він може потрапити в пастки, розставлені Путіним», – сказав пан Фесенко Times.
«Попри побоювання щодо легітимності голосування і ймовірність фальсифікацій, день виборів пройшов гладко, і Зеленський впевнено переміг чинного главу держави Петра Порошенка. На обраного президента покладені великі сподівання. Зеленський будував свою кампанію на обіцянці неясних, але радикальних змін, і ця стратегія виявилася ефективною. Тепер Зеленському доведеться щосили намагатися виправдати надії виборців», – пише журнал The Economist.
Україна ступила на невідому політичну територію після того, як майже остаточні результати виборів підтвердили, що комік без політичного досвіду і без детального політичного плану поклав край статус-кво, здобувши перемогу на президентських виборах,-пише агентство Reuters. «Перемога Володимира Зеленського добре вписується в тенденцію заміни владних кіл особами, які виступають проти істеблішменту – цей процес спостерігається в Європі і за її межами. Зеленський пообіцяв закінчити війну на Донбасі і викорінити корупцію на тлі невдоволення через зростання цін і падіння рівня життя. Однак, він не розкрив своїх планів, як досягти цього всього. А інвестори хочуть гарантій, що він пожвавить реформи, необхідні для залучення капіталів, а також збереження і виконання програми МВФ», – резюмує видання.
Своєю чергою впливове британське видання The Guardian не бачить нічого дивного в перемозі Зеленського: результати голосування цілком відповідають даним соціологічних опитувань. На переконання оглядачів газети, передвиборна кампанія кандидата повністю розмила межі між реальним Зеленським та його персонажем на екрані, втім відсутність належної конкретики в передвиборних обіцянках не завадила йому перемогти: «Замість традиційної кампанії, Зеленський пропонував виборцю вірусні відеоролики, комедійні концерти і жарти, але це не стало перешкодою для перемоги». The Guardian особливо підкреслює, що йому вдалося отримати вигоду від невдоволення виборців Петра Порошенка: «Шоколадний магнат пообіцяв українцям, що вони будуть жити по-новому. Темпи змін для багатьох виявилися занадто повільними».
Французьке видання Le Monde вважає, що українці віддали перевагу стрибнути в порожнечу, обравши абсолютно невідомого кандидата: «Досить легко зрозуміти, проти чого голосували українці – корупція, війна, бідність, пов’язані з епохою Порошенка. Те, за що проголосували виборці є менш очевидним через невизначеність кампанії Зеленського, яка проводилася переважно в соцмережах». Газета підкреслила, що популізм кандидата має проєвропейський напрямок і прагне об’єднати Україну, а не внести розкол.
Колишній речник ОБСЄ в Україні Майкл Боцюрків переконаний, що Зеленський успадкує величезний список того, що треба зробити для держави, яка перебуває у розпалі конфлікту з Росією, стала однією з найбідніших країн Європи та не дає раду тому, що вважається поширеною корупцією. Про це експерт пише на сайті американської телекомпанії CNN. «Зеленський, швидше за все, насолоджуватиметься надзвичайно коротким «медовим місяцем» для того, щоб довести, що він може вміло втілити свою комедійну, ефірну персону у живого, дихаючого президента зі значними повноваженнями ухвалення рішень щодо закордонних справ, оборони, розвідки і призначення генерального прокурора держави», – вважає пан Боцюрків.
Окремо він наголошує, що визначити, за що саме виступає Зеленський у внутрішній політиці, так само непросто, як і те, за що він виступає у зовнішній політиці, враховуючи підхід до Росії.
Ізраїльське видання Haaretz звертає увагу на те, що Зеленський «стане першим єврейським президентом України, що зробить його країну єдиною за межами Ізраїлю, яка має і президента, і прем’єр-міністра євреїв».
«Перемога Зеленського стане найостаннішою у глобальному тренді, коли політичні аутсайдери «захоплюють» телебачення та соціальні мережі, щоб витіснити непопулярний істеблішмент. Це, ймовірно, вплине і на Росію, та інші пострадянські країни, де лише кілька країн мають демократичну систему, яка б дозволила коміку витіснити чинного президента. І це викликає питання щодо стратегії України в її конфлікті з російським президентом Путіним, з яким Зеленський пообіцяв вести переговори, але не уточнив, як саме», – пише американська газета The Washington Post. Німецьке видання Spiegel робить наступний акцент: «Для Зеленського ця перемога означає тріумф, оскільки він є новачком у політиці. У виборчій кампанії, яку він проводив майже виключно в соціальних мережах, він задав тон. Це було шоу: ідея простої людини, яка прийшла, щоб розірвати застарілу систему влади в країні. Зеленський уникав будь-яких політичних дебатів і замість цього щодня знову обіцяв кращу Україну. Але, коли він нарешті зустрівся з Порошенком на стадіоні, обидва просто ображали один одного. Політичні дебати виглядають інакше».
У службі ВВС результат виборів розглядають як «величезний удар по Порошенку»: «Вибір України був між досвідченим політиком з п’ятьма роками на посаді президента і коміком, що є трохи більш зрозумілим, ніж чистий аркуш паперу. Те, що так багато людей вибрали Володимира Зеленського, є приниженням для Петра Порошенка, ударом для нього. Це відчувається як масовий протест».
Газета Independent, закцентувавши увагу на тому, що Зеленський з усіх сил уникав будь-яких детальних політичних дискусій та не давав ясності щодо майбутнього напрямку свого президентства, констатує: «Україна відмовилася від Порошенка, як люди відмовляються від алкоголю. Він зумів об’єднати націю так, як ніхто з попередніх президентів. Проте, об’єднавшись у ненависті до Порошенка, завтра вони знову будуть сваритися».
Politico пише наступне: комік, який пообіцяв почистити ураїнську правлячу еліту, найімовірніше, не підтвердить високі очікування своїх прихильників – не в останню чергу через нестачу політичних знань.
«Його метеоричний політичний підйом багато в чому пояснюється тим, що він –нове обличчя на політичній арені країни, де виборці втомилися від «старих» політиків, і відчувають розчарування з приводу таких питань, як корупція, невирішена війна в країні і квола економіка», – резюмує видання.
The Guardian цитує українського виборця, який підкреслив: «Вибори були схожі на те, коли ви йдете в дешевий супермаркет, де всі фрукти гнилі, і ви куштуєте все навколо, щоб знайти найменш гнилий шматок. Кампанія Зеленського розмила межі між реальним кандидатом і його екранним персонажем. Тому деякі виборці стурбовані тим, що, не дивлячись на всю антисистемну риторику, Зеленський має тісні зв’язки з олігархом Ігорем Коломойським».
«Потенційна перемога «українського Дональда Трампа» викликає невизначеність»,-зазначає СBC News. «Політичний новобранець вирішив завоювати президентство України і зіткнутися з Росією. Дуже реальна перспектива того, що комік не зробить нічого, щоб розвеселити українців, які мріють побачити повернуті території та об’єднану країну. Володимир Зеленський може бути не в змозі впоратися з таким жорстким противником, як російський президент Володимир Путін», резюмує СВС News.
Загалом, іноземні оглядачі припускають, що Росія скористається новим президентом, щоб збільшити свої зусилля для дестабілізації України, тому західні союзники України мають підстави нервувати щодо потенційних змін країни в цьому напрямку.