Коли з 1 січня ввіз електромобілів в Україну отримав податкові пільги, це подавалося як великий крок у ногу з часом. Однак цілком можливо, що з Нового року буде зроблено два кроки назад: Міністерство фінансів та податкова служба подумують скасувати всі ці пільги.
Захар Пашун, засновник компанії Elmob, схильний пояснювати це рішення відчайдушним намаганням залатати дірки в бюджеті. Однак із цього погляду намагання обкласти податками електромобілі виглядає двічі нелогічним: по-перше, порівняно з ринком бензинових машин ринок електромобілів просто сміховинний, тому ніяких відчутних прибутків держава не відчує, а от попит упаде, тому ще й збитки можливі; по-друге, електромобілі у населення вигідніші не лише в довгостроковій перспективі – адже що менше буде придбано бензину в Україні, то менше грошей отримає наш північний сусід і то слабші будуть у нього важелі впливу.
Паралельно існує законопроект авторства Міністерства інфраструктури, котрий перебачає комплексний підхід до розвитку електротранспорту в Україні, зокрема додаткові пільги на купівлю електромобілів та підтримка виробників акумуляторних батарей і електромобілів, котрих поки що немає в Україні – для цього потрібно, аби якийсь великий гравець на цьому ринку збудував тут виробництво чи бодай якусь частину виробництва електромобілів.
У різних розвинутих країнах в різний час буде повністю заборонено продаж бензинових та дизельних автомобілів – десь уже в 2027 році, десь у 2035. «В Україні, гадаю, це станеться нескоро, – говорить Захар Пашун. – Хоча прогрес не зупинити, і зараз уже всі світові топові бренди намагаються наздогнати Теслу: Ауді та Порше випускають свої моделі, та й інші бренди починають випускати більш-менш достойні електромобілі, але, як показує практика, вони все одно ще відстають від Тесли».
Останній рік продемонстрував позитивну динаміку ринку електромобілів в Україні. «Кількість заправок для електромобілів зросла приблизно втричі, і зайшли такі великі гравці, як, наприклад, ДТЕК, – говорить Захар Пашун. – Ситуація з зарядними набагато краща, ніж торік, і набагато краща, ніж у сусідній Польщі. Утім, 90 % власників електромобілів заряджають свою машину удома, доки сплять: або у приватному будинку від розетки, або у багатоповерхівці місця стоянки підводять розетку».
Поліпшилась і ситуація з запчастинами. «Цього року завдяки відсутності ПДВ багато електромобілів завезли із Америки, так би мовити, під розборку, і запчастини на електромобілі стали ще доступнішими, – констатує Захар Пашук. – Знизилися ціни на обслуговування та ремонт. Припустимо, якщо раніше ви, не дай боже, банально потрапили в ДТП, то вам потрібно було чекати запчастини дуже довго, а зараз їх можна за кілька днів уже отримати». Експерт говорить, що наразі 90, якщо не 98 % електромобілів в Україні – поїжджені, однак вони більш конкурентні за співвідношенням ціна/якість, ніж багато бензинових машин. Як автомобіль для міста електромобіль стає дедалі вигіднішим, і тому багато українців його вибирають. Це для поїздок за місто поки що краще або Тесла, або гібриди з бензиновим генератором.
Ніхто не знає до кінця, що приймуть у Раді, але якщо повернеться 20 % ПДВ, 10 % мита і 110 євро акциз за електродвигун (якщо два двигуни, то вдвічі більше), то ціна електромобілів закономірно зросте. А поки що ринок новозамовлених машин завмер до настання ясності. «Багато людей, які хочуть замовити машину, вагаються, бо якщо зараз її замовити, то до Нового року вона уже припливти не встигне, і ти не знаєш, за якими тарифами її розмитнюватимеш, – розповідає Захар Пашун. – Звичайно, є ризикові люди, але більшість або чекають, або вибирають машину з того, що є в наявності. А це не завжди найкращий варіант, тому що ті, хто її сюди уже привіз, хочуть, певна річ, щось заробити на вкладений капітал».
Цим же такі вигідні електромобілі, що всі розвинені країни пересідають на них?
По-перше, поїжджені електромобіль та бензинова автівка одного класу коштують або однаково, або електромобіль на кілька тисяч доларів дорожчий. Однак цю різницю власник електромобіля за перший рік повністю відбиває, і в подальші роки володіння електромобілем стає у середньому в 10 разів вигіднішим, ніж бензиновою машиною. Тим більше бензин подорожчав і продовжуватиме дорожчати. Розраховуючись за бензин карткою, людина може не усвідомлювати, скільки витрачає за місяць, а набігає кругленька сума – 200-300 доларів за одну машину. Якщо помножити це на 12 місяців та на кількість автівок, можна здогадатися, чому хтось би дуже хотів, аби цей грошовий потік і надалі був таким же повноводним.
Другий момент – напрямок цього потоку. Адже гроші за бензин ідуть якщо не країні, яка з нами воює (адже левова частка бензину на нашому ринку досі має російське походження), або якомусь арабському шейху. А гроші власників електромобілів, сплачені за електроенергію, залишаються тут, підтримуючи українську економіку.
Крім того, що електомобілісти заощаджують чимало грошей, які можуть витратити на себе абощо, вони роблять вклад у нашу енергонезалежність та розвиток енергоефективності. Тренд відновлюваної енергетики сильно зріс, але ми маємо велику проблему з енергомережами: перевантажені вдень, вночі вони недовантажені можуть просто зливати електроенергію у землю. Електромобілі ж якраз уночі заряджаються, і гроші, які платять їхні власники, могли би вкладатися в ремонт, відновлення і поліпшення цих самих електростанцій.
Четверте – електромобіль набагато легше полагодити. «Ціни на акумуляторні батареї падають із феноменальною швидкістю, як і обіцяв Ілон Маск, – говорить Захар Пашун. – Батарейки зараз коштують у 5 разів дешевше, ніж у 2010 році, відповідно й електромобілі стають дедалі більш доступними».
П’ятий аргумент – екологія. Тут і говорити нема про що, всі й так розуміють.
Звичайно, ми сподіваємося, що наші можновладці схаменуться і залишать пільги ще бодай на кілька років, доки настане переломний момент, коли уже ринок електромобілів розвинеться настільки, що бензинові автівки просто відімруть. «А так, виходить, комусь вигідні якісь євробляхи, які забруднюють повітря, які димлять гірше за маршрутки і які потім треба якось утилізувати», – підсумував експерт.