Серце імплантували у київському Інституті серця 46-річному Василю Павлюку з Тернопільщини. Лікарі заявили, що його доставили на операцію у критичному стані.
Перші два механічних серця в Україні імплантували також в Інституті серця у 2016 році. Така тривала перерва, пише Обозреваль, не означає, що пацієнти не потребували механічного серця. Навпаки, за словами директора Інституту серця , професора Бориса Тодурова, хворих, яким потрібна імплантація, тисячі. Але ціна пристрою (120 тис. євро) і відсутність державної підтримки у вигляді належної законодавчої бази, стоять на шляху регулярного проведення таких операцій.
“У рік ми втрачаємо 5000 пацієнтів, які не дочекалися трансплантації органів: серця, печінки, нирок… Кожен день помирає 9 осіб. Щоб виправити ситуацію потрібен новий закон про трансплантацію, адже той, який прийняли в цьому році не дає нам нових можливостей в плані донорства. Найближчим часом ми будемо просити внести поправки, щоб він був аналогом білоруського або австрійського закону про трансплантацію з презумпцією згоди. У такому випадку ми можемо розраховувати на те, що тисячі наших пацієнтів можна буде врятувати” – заявляє хірург.
Гроші на німецький пристрій для 46-ти річного Василя Павлюка взяли з бюджету Інституту серця. Механічне серце збирали колеги з Німеччини, а встановлювати Борису Тодурову допомагав болгарський професор. У бригаду лікарів увійшли відомі доктора: головний анестезіолог Інституту серця Микола Гончаренко, завідувач кафедри екстракорпоральних методів лікування Олександр Дружина і інші.
Фахівці Інституту наголосили, що для України це унікальна операція незважаючи на те, що у розвинутих країнах ця технологія застосовується доволі часто.
“Це непроста операція. Імплантувати механічний пристрій та домогтися, аби він працював як друге серце та створювало додатковий кров’яний потік, доволі складно”, — розповідає Борис Тодуров.
Трансплантація механічного серця не передбачає заміну органу, а лише підключає до нього додатковий насос, який перекачує кров і насичує її киснем. По суті, у пацієнта працює 2 серця: механічне і те, з яким він народився.
Механічний орган – порятунок для людей, які перебувають у важкому стані і чекають донорське серце, адже він дозволяє виграти такий дорогоцінний час. Попередня пацієнтка Бориса Тодурова, яка пережила таку ж імплантацію, Людмила Філяренко прожила з механічним серцем 9 місяців, поки їй не пересадили донорське. У світі є люди, які живуть з цим пристроєм по 10 років.
Василь Павлюк, завдяки цій операції, тепер теж має можливість дочекатися донорського серця. За словами директора Інституту серця, після операції для адаптації Василь ще приблизно місяць проведе в лікарні.
Наразі імплантувати механічне серце в Україні може тільки Борис Тодуров, який кілька років тому пройшов навчання і сертифікацію в Німеччині. Також директор Інституту серця може навчати цій процедурі українських кардіохірургів.