Держава мусить вжити необхідних і радикальних заходів , щоб перевірити в якому стані знаходяться об’єкти культурної спадщини, які в свій час були передані окремим релігійним організаціям. Це зокрема велика кількість об’єктів нерухомості, які віддавались УПЦ Московського патріархату.
Про це заявив народний депутат Ігор Луценко під час прес-конференції 4 січня у Києві.
За його словами, це сотні храмів, та інших споруд, які в переважній більшості мають велику історико- культурну цінність і передавались з умовою укладання пам’яткоохоронних угод.
Враховуючи відповіді від державних органів на мої депутатські запити, вже можна з впевненістю казати , що частково ці угоди не були дотримані, – наголосив Луценко.
Не буде перебільшенням сказати, що УПЦ МП має таку велику кількість приходів завдяки занадто прихильному ставленню української влади до цієї релігійної організації.
Але зараз, в контексті становлення новоствореної ПЦУ і можливого переходу релігійних громад разом з церковними об’єктами і майном з однієї конфесії в іншу, є крайня необхідність і величезне завдання перед відповідними державними органами промоніторити, що за цей час відбулося з цими пам’ятками, в якому фізичному стані вони знаходяться і як виконуються зобов’язання з їх збереження. І взагалі перевірити, чи були дотримані чиновниками необхідні умови при їх передачі і взагалі укладені договори. Тому що є неофіційна інформація, що по деяким пам’яткоохоронним об’єктам навіть угоди не укладались, – підкреслив він.
Зокрема, на прикладі проблем Києво –Печерської лаври ми можемо передбачити існування порушень в цих питаннях у всіх регіонах України. Отже якщо ці пам’ятки руйнувались або протиправно перетворювались, перебудовувались потрібно хоч зараз, хай із величезним запізненням зафіксувати ці факти і винести законне рішення про їх подальшу долю. Треба порахувати завдані їм збитки і розпочати претензійну роботу. Відповідно і покарати чиновників, які роками, ігноруючи звернення і вимоги громадськості, потурали безконтрольному спотворенню цих історико -архітектурних об’єктів, – пояснив нардеп.
Вражає той факт, що до 30 тис. кв. м архітектурних об’єктів Києво –Печерської лаври , переданих УПЦ МП, за роки їх використання ця релігійна громада встигла добудувати на її території нові об’єкти площею 20 тис. кв. м. Без жодних узгоджень і дозволів, які б мали отримуватись, в тому числі і від ЮНЕСКО, – обурився Луценко.
За його припущенням, комісія Міністерства культури, яка здійснювала наприкінці минулого року перевірку стану святинь Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, і донині не відзвітувала про результати інвентаризації, оскільки встановила факти підміни мощів.
У зв’язку з цим нардеп вважає за необхідне проаналізувати, як проходила інвентаризація.
“Генетична експертиза є чи ні? Це автентичні мощі або муляжі? Куди все поділося? … Це, швидше за все, будуть приголомшливі факти, і тому туди поки що нікого не пускають”, – зазначив Луценко.
За його словами, він сподівається, що в січні Антикорупційний комітет Верховної Ради запросить представників Міністерства культури для звіту по роботі комісії, “щоб вони відзвітували за зроблене і сказали, що вони будуть далі робити”.
“Створена комісія з інвентаризації повинна вже була відзвітувати, але це – вузькочиновницька комісія, і давайте попросимо Мінкульт включити до неї громадськість, народних депутатів. Давайте разом працювати, проводити інвентаризацію. В іншому випадку результати перевірки будуть формальними і громадськість так і не довідається правди “, – сказав він.
В свою чергу, екс-директор Києво-Печерського заповідника Сергій Кролевець зауважив, що держава віддала мощі УПЦ МП і нині не є їх власником.
“Власник мощів – не держава Україна. Держава Україна добровільно віддала це у власність церкви. Ось в чому проблема – ми все віддали самі. Треба відновлювати контроль держави над об’єктами культурної спадщини в реальності, в тому числі застосовуючи закон”, – підтвердив Кролевець.
На його думку ,в зв’язку з цим треба ініціювати звернення до Уряду щодо скасування постанови про передачу УПЦ МП мощів святих отців Києво- Печерської Лаври і повернути ці національні святині у підпорядкування держави. Тим більше що Лаврські печери і мощі, які там знаходяться – це цілісний культовий комплекс, який може належати виключно українському народу.
А Мінкульту треба ретельно перевірити власні накази, за якими у 2010 -2012 роках передавались УПЦ МП культові об’єкти на території Києво – Печерської Лаври, – пояснив він.
Крім того Кролевець нагадав про побудову УПЦ (МП) на території Києво-Печерського заповідника 16 корпусів, що дає право державі розірвати орендну угоду з цією релігійною громадою в зв’язку з нанесенням шкоди орендованому об’єкту.
“Є власник майна. Сьогодні це держава Україна. Є користувач майна … Обов’язково (в договорі оренди – ред.) є пункт – в разі нанесення шкоди об’єкту договір на вимогу однієї із сторін розривається”, – сказав Кролевець під час прес-конференції.
Він розповів, що окрім зведення 16 нових корпусів на території Києво-Печерської лаври представники громадськості зафіксували й багато інших порушень.
Питання адекватного реагування на кричущі порушення пам’яткоохоронного законодавства є в першу чергу питанням ефективності державного управління і відповідальності тих чиновників , які це контролюють.
Розірвання угоди у разі порушення її умов , зокрема у Києво – Печерському заповіднику, не тільки можливе, а й є єдиною правовою підставою, яка може бути використана. Тому потрібна лише політична воля і зацікавленість владних органів у вирішенні подібної проблеми таким абсолютно законним чином, – підкреслив експерт.
Адвоката і громадська активістка Марина Соловйової під час прес-конференції зазначила, що з 2011 по 2014 роки Міністерство культури надавало дозволи УПЦ МП на ремонтні та реконструкційні роботи, але під їх виглядом на території заповідника велось і ведеться й досі велике будівництво. Що врешті – решт може призвести не тільки до втрати автентичного образу лаврських пам’яток , але й до величезного міжнародного скандалу з подальшим виключенням Києво Печерської Лаври зі списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і відповідних іміджевих втрат для нашої держави.
При цьому вона наголосила, що окрім будівництва на території Лаври, здійснюється активна незаконна забудова і буферної зони навколо неї а також Софіїйського храму, які входять єдиним пам’яткоохоронним комплексом до списку ЮНЕСКО. Ця тенденція продовжується багато років і жодні зміни у владі так і не призвели до наведення законного порядку у цьому питанні.
Тому є велика необхідність внесення змін в українське законодавство, які б посилили відповідальність, аж до кримінальної, за знищення пам’яток всесвітньої і національної культурної спадщини, – зауважила Соловйова.
А комісію, створену у відомстві для інвентаризації церковного майна необхідно розширити , зробити її міжвідомчою з включенням до неї представників ЗМІ та пам’яткоохоронної громадськості, – наголосила вона.
Підсумовуючи виступи, Ігор Луценко висловив сподівання , що 2019 рік принесе зміни у державному підході до збереження культурної спадщини, за які пам’яткоохоронна громадськість бореться вже десятки років.
Нагадаємо, раніше в Міністерстві культури України відзначали, що Києво-Печерська і Свято-Успенська Почаївська лаври є власністю держави Україна і були передані в оренду на 50 років Українській православній церкві Московського патріархату, однак якщо виявиться, що при передачі лавр в оренду були допущені порушення, держава в особі Кабміну може переглянути цей договір.
Згадувана ж комісія Мінкультури здійснює перевірку святинь, які були передані 30 років тому Києво-Печерській лаврі. ЇЇ метою є перевірка наявних церковних коштовностей і святинь, які були передані Києво-Печерській лаврі починаючи з 1988 року – з моменту відкриття монастиря. Робота комісії проходить під наглядом ченців, наглядачів печер і членів Духовного собору обителі.