Дослідники стверджують, що вони розробили новий антибіотик, який виглядає перспективним в ранніх клінічних випробуваннях.
Препарат, виготовлений Shionogi Inc, діє як троянський кінь у грецькій легенді. Він вводить бактерію в оману, щоб вразити її. Результати дослідження опублікували в журналі Lancet Infectious Diseases, пише BBC-Україна.
Випробування на 448 людях з інфекцією нирок або сечовивідних шляхів показали, що препарат був таким же ефективним, як і традиційні методи лікування.
Творці препарату надихалися історією про гігантського дерев’яного коня, якого використали, щоб грецькі воїни проникли в стародавнє місто Трою. Проте, аби вразити антибіотиками бактерії, замість дерева використовують залізо.
“Під час гострої інфекції одна з наших вроджених імунних реакцій полягає в тому, щоб створити бідне на залізо середовище. У відповідь бактерії збільшують споживання заліза”, – пояснює доктор Саймон Портсмут, який очолював міжнародне дослідження.
Новий антибіотик, цефідерокол, зв’язується з залізом, тож введена в смертельну оману бактерія пропускає його крізь захисні бар’єри у свої клітини.
“Виявили, що цефідерокол безпечний та добре переноситься”, – каже доктор Портсмут.
Втім, варто врахувати, що після того, як цефідерокол проникає всередину, він вбиває бактерії таким же чином, як і всі відомі антибіотики.
Це дослідження – рідкісний поступ у галузі. Відомо, здатність бактерій адаптуватись до антибіотиків сильно ускладнює лікування деяких інфекцій.
Огляд стійкості до протимікробних препаратів (Review on Antimicrobial Resistance) зробив суворий прогноз на майбутнє – до 2050 року щороку помиратимуть 10 млн людей від інфекцій, стійких до ліків.
Тож експерти стверджують, що терміново потрібні антибіотики нового класу – здатні атакувати бактерії у цілком новий спосіб.
“Це важливе дослідження дає надію на новий антибіотик, який потенційно може бути альтернативою для лікування, але про це ще рано говорити”, – каже професор Серж Мостовий з Лондонської школи гігієни та тропічної медицини.
Щоб переконатись в ефективності нового антибіотика, потрібні значно масштабніші дослідження. Наразі проводяться експерименти на людях з пневмонією та інфекціями, стійкими до деяких найбільш потужних препаратів – карбапенемів.