Дослідники з університету Нуева де Лісабон і Даремського університету повідомили, що найстаріша казка у світі бере свій початок ще в Бронзовому столітті, і зараз їй близько шести тисяч років. Джерелом став покажчик казкових сюжетів по системі Аарне — в ній міститься близько 2000 різних типів казок з понад 200 суспільств. Вчені розглядали казки, в основі яких лежить чари, і будували з них древо, яке дозволило б, аналогічно філогенетичному в біології, виявити походження казок.
Дослідники почали з 275 казок, надалі звівши їх до 76 базових історій. Древа були побудовані на основі індоєвропейських мов, частина з яких вже не існує, пише Дзеркало тижня. Після аналізу отриманих даних учені дійшли висновку, що казки, які реконструюються в індоєвропейських мовах, були створені за мотивами німецької, греко-римської та кельтської міфологій. Таким чином, такі казки, як історія про Джека і Бобове стебло, мали коріння в більш древніх історіях, які беруть свій початок ще до поділу індоєвропейських мов на групи — тобто близько 5000 років тому.
Найдавнішою казкою виявилася казка “Коваль і Диявол”. Основний сюжет історії у всіх країнах, що належать до індоєвропейської мовної групи, від Індії до Скандинавії, приблизно однаковий. У казці йдеться про коваля, який уклав угоду зі злою надприродною істотою, внаслідок якої він отримує силу для зварювання будь-яких матеріалів. За оцінками дослідників цій історії близько 6000 років, тобто вона бере свій початок ще в Бронзовому Столітті.