Завдяки технологіям Обсерваторії Кека вдалося виявити воду в атмосфері планети зірки HR 8799 в сузір’ї Пегаса, до неї 179 світлових років.
Сама зірка HR 8799 – зірка головної послідовності віком до 30 мільйонів років, із посиланням на Naked Science пише Уніан.
У 2008 році астрономи оголосили про спостереженні за трьома екзопланетами навколо цієї зірки – HR 8799b, c і d – за допомогою телескопів Keck і Gemini. Вже у 2010 році вони заявили про відкриття четвертої планети – HR 8799e.
Нові спостереження відносяться до HR 8799c – молодої велетенської газової планети, що у сім разів перевищує масу Юпітера, і яка кожні 200 років робить оберт навколо своєї зірки. Отримані зображення підтверджують наявність води в її атмосфері і відсутність метану.
Результати дослідження були опубліковані в Astronomical Journal, провідний автор – доцент Університету штату Огайо Цзі Ван.
Відкриття вдалося зробити завдяки використанню двох технологій телескопа Обсерваторії Кека. Це адаптивна оптика, яка протидіє розмитим ефектам атмосфери Землі, і спектрометр на телескопі Кек 2, що називається спектрофотометром Cryogenic Echelle з ближнім інфрачервоним випромінюванням (NIRSPEC) – спектрометром високої роздільної здатності, який працює в інфрачервоному L-діапазоні (тип інфрачервоного світла з довжиною хвилі близько 3,5 мікрометра).
Об’єднавши спектрографію L-діапазону з адаптивною оптикою, вченим вдалося подолати труднощі спостереження за планетою, зумівши зробити найбільш точні вимірювання планети і підтвердивши наявність води й відсутність метану.
Тепер команда вчених працює над наступним новітнім інструментом в Обсерваторії Кека, який називається KPIC (Keck Planet Imager і Characterizer). KPIC також буде використовувати адаптивну оптику і спектроскопію, проте з його допомогою астрономи зможуть вивчати планети, світло яких ще слабше і які знаходяться набагато ближче до їх зірки, ніж HR 8799c. Така технологія, здатна зняти цю планету, буде використовуватися і на наступних телескопах.