Звичайні протези рук спираються на електроди, які подають обмежені і ненадійні сигнали, що дозволяють контролювати тільки пару грубих рухів, наприклад, стискання долоні в кулак. Також мають обмежений сенсорний зворотний зв’язок. Вони не забезпечують тактильні або кінестетичні відчуття, тому людина при використанні протеза може покладатися тільки на зір.
Дослідники з Технологічного університету Чалмерса (Гетеборг, Швеція) та біотехнологічної фірми Integrum AB в рамках амбітної європейської дослідницької програми з протезування кінцівок DeTOP створили нову протезну руку і вперше підключили протез руки безпосередньо до нервів жінки, що дозволило їй рухати пальцями за допомогою свого розуму і навіть відчувати тактильні відчуття. Про це повідомляє Naked-science, – передає Уніан.
Вживлюючи електроди у нерви, дослідники можуть електрично стимулювати нерви, що призводить до того, що пацієнт сприймає відчуття, що виникають в протезі.
Хірурги прикріпили протез до променевої і ліктьової кісток передпліччя жінки за допомогою титанових імплантантів і підключили 16 електродів безпосередньо до її нервів і м’язів, що дозволило їй контролювати руку за допомогою думок і задіяти її, зокрема, зав’язувати шнурки і набирати текст на клавіатурі.
Це перший клінічно життєздатний, спритний і чутливий протез руки, придатний для використання в реальному житті.
На відеоролику видно, як жінка використовує імплантант для маніпулювання віртуальною рукою на екрані комп’ютера, тобто ще до того, як був встановлений сам протез.