Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова відкрила справу щодо можливих протиправних дій експрезидента Петра Порошенка через призначення суддів реформованого Верховного суду.
Як повідомила пресслужба Офісу генпрокурора, відомості про це в Єдиний реєстр досудових рішень генпрокурорка внесла 6 квітня.
Мова йде про можливі неправомірні дії при виданні указів від 10.11.2017 № 357/2017 та від 07.05.2019 № 195/2019 “Про призначення суддів Верховного Суду”.
Цими указами президент Петро Порошенко призначив нових суддів Верховного суду після реформи й набрання нових служителів Феміди на відкритому конкурсі.
Щодо відкриття справи проти Порошенка до генпрокурорки звернулись працівники Верховного Суду України, який реформували в 2017 році.
На їхню думку, підстави для видання указів президента і призначення суддів не відповідають нормам Конституції та закону “Про судоустрій та статус суддів»”.
Також у зверненні працівники Верховного Суду України вказали, що були незаконно позбавлені права на працю та її оплату у зв’язку із “так званою ліквідацією ВСУ”.
Ці дії прокуратура кваліфікувала за ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем), ч. 2 ст. 376 (втручання в діяльність судових органів), ч. 4 ст. 382 (невиконання судового рішення), ч. 1, 2 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) Кримінального кодексу України.
7 квітня 2020 року проведення досудового розслідування у п’яти кримінальних провадженнях за вказаними фактами доручено слідчим центрального апарату Державного бюро розслідувань.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюють прокурори Офісу генерального прокурора.
Показово, що Ірина Венедіктова брала участь у конкурсі на зайняття посади судді у реформованому Верховному суді, проте не набрала достатньо балів.”
Реформа 2016 року
Реформа Верховного суду розпочалась в 2016 році. Тоді найвищий судовий орган країни повністю перезавантажили. Тоді старий суд фактично ліквідували й на конкурсі набрали нових суддів.
Новий орган назвали просто “Верховний Суд”, а “Україну” з назви прибрали.
Більшість суддів старого ВСУ не змогли потрапити до нового органу.
Старому складу Верховного Суду України це не сподобалось і він оскаржив конституційність реформи.
В лютому Конституційний суд ухвалив рішення, в якому визнав неконституційним ліквідацію старого Верховного суду України, проте визнав легітимність нового.