Через перманентні корупційні скандали чи не щоденно кожен кандидат в президенти пафосно розповідає, яким чином проводитиме деолігархізацію у разі своєї перемоги. Однак як свідчить практика, опиняючись біля владного керма, вони розвертають державну машину в зворотньому напрямку. Як підсумок – олігархи, перебуваючи в політичній тіні, як і раніше залишаються дуже і дуже впливовими фігурами на владній шахівниці.
Нинішні президентські вибори не є винятком з традиційних виборчих правил: олігархи активно розкладають фінансові «яйця» в різні кошики. Їх мета зрозуміла- зберегти (а в ідеалі – примножити) свої капітали. То на кого ж з кандидатів роблять свої ставки вітчизняні «товстосуми» в нинішньому виборчому марафоні?
В Україні на слуху прізвища п’ятьох топ-олігархів. Це, окрім чинного президента Петра Порошенка, Ринат Ахметов, Ігор Коломойський, Віктор Пінчук та Дмитро Фірташ.
У 2019-му, в середньому, за підрахунками експертів, для повноцінної участі в президентській кампанії окремо взятому кандидату треба мати в розпорядженні не менше $ 60 млн. Це ефірний час, білборди, сітілайти та інша вулична реклама, поліграфія, робота агітаторів і так далі. Якщо говорити про прес-складову, то тут олігархи, кожен з яких є власником великого загальнодержавного телеканалу, також активно медійно підтримують обраних претендентів на пост глави держави.
Рекламні ролики Юлії Тимошенко найчастіше з’являються на 1 + 1 Коломойського, ICTV і СТБ Пінчука, Олега Ляшка – на ахметівській «Україні», а ось Петра Порошенка – окрім власних «5 каналу» і «Прямого », фактично на всіх великих телеканалах. В тому числі, на каналах Медведчука – «112» і «NewsOne». До речі, в кулуарах подейкують, що, окрім особисто своєї кандидатури, чинний гарант Конституції підтримує і декількох кандидатів-спойлерів. Мета – «відкусити» голоси у ключових конкурентів. Тактика цілком логічна, оскільки в нинішній кампанії, як свідчить соціологія, буквально кожен голос на вагу голосу.
Взагалі, треба відзначити, що Петро Порошенко в контексті впливу олігархів на учасників гонки-2019 кандидат певною мірою унікальний. Незважаючи на те, що він сам є олігархом і цілком міг би грати самостійну гру, обізнані люди кажуть, що чинний президент активно співпрацює з Віктором Пінчуком і Ринатом Ахметовим.
Рината Леонідовича зрозуміти можна. Заради того, щоб його бізнес в найближчі 5 років до наступних виборів перебував поза полем уваги силовиків і усіляких перевіряючих структур, він буде домовлятися хоч з чортом лисим. Підтримуючи Порошенка, Ахметов, перш за все прагне зберегти методику формування ціни на вугілля при виробництві електроенергії в Україні за скандальною схемою «Роттердам +». Однак паралельно він активно підтримує Олександра Вілкула та головного радикала країни Олега Ляшка, а також намагається знайти точки дотику з Тимошенко і Гриценком.
Ляшко постійно відхрещується від того, що сидить на фінансовій голці Рината Ахметова, але про те, що це не так, знає кожна людина, яка хоч трішки цікавиться політичним закуліссям. В експертному середовищі досить поширеною є думка, що головна мета підтримки Ахметовим лідера радикалів – це не стільки президентські, скільки парламентські вибори. І справді, Ахметов за рахунок Ляшка має непогані шанси збільшити свою квоту у Верховній Раді майбутнього скликання.
Хто завгодно, тільки не Порошенко. Таку тактику, причому, публічно її озвучуючи, обрав Ігор Коломойський. За президентства Петра Олексійовича Ігор Валерійович не тільки втратив свої активи (зокрема, «Приватбанк»), а й змушений був покинути межі країни. Персональний кандидат Коломойського – представник «Укропу», співвласник гірськолижного курорту «Буковель» Олександр Шевченко. Але було б наївно вважати, що власник «плюсів» обмежиться підтримкою одного лише явного аутсайдера Шевченка. Окрім підтримки кандидата «Зе», Коломойський дуже схвально відгукується і про Юлію Тимошенко. Складно сказати однозначно, чи є Коломойський фінансовим донором ЮВТ (в «Батьківщині» вистачає і своїх спонсорів всередині партії), але те, що Юлія Володимирівна все частіше з’являється на «1 + 1» в прайм-тайм – факт.
Не рідше пані Тимошенко «світиться» і на «ICTV» зятя екс-президента Кучми Віктора Пінчука. І це цілком зрозуміло, оскільки дружина гендиректора цього телеканалу пана Богуцького Олена Кондратюк – діючий нардеп від «Батьківщини».
Але, за великим рахунком, Пінчук давно грає індивідуальну, нехай і не публічну політичну гру, намагаючись домовитися з усіма й одразу. Особливо, після відмови балотуватися в президенти фронтмена групи «Океан Ельзи» Святослава Вакарчука, якого він усіляко підтримував, бажаючи запалити нову зірку на політичному небосхилі. До слова, саме Пінчук свого часу вивів у топ-політики Арсенія Яценюка. Таке собі хобі має Пінчук…
Олігарх-утікач Дмитро Фірташ намагається повернутися в українську політику, роблячи ставку на опоблоківця Юрія Бойка. Втім, в кулуарах говорять, що паралельно він веде прямий діалог і з Петром Порошенком. І, крім того, на «Інтері» тандема Фірташ / Льовочкін нерідко можна почути компліментарні пасажі на адресу Юлії Тимошенко. Повірити, що це випадковість – обдурити себе ж.
Ми спробували окреслити цілісну картину підтримки топ-олігархами топ-кандидатів в президенти. Як бачимо, аналізуючи кульбіти вітчизняних мільярдерів, вони наввипередки, щоправда, кожен на свій лад, демонструють майстер-класи з хамелеонства.