За оцінками більшості політичних експертів, у виборчих маніпуляціях президентської кампанії цього року вже давно перейдена межа цинізму, зловживань і правопорушень. Адже незаконні передвиборчі схеми окремих кандидатів дають можливість заробити майже усім, кому миттєве набивання власної кишені значно ближче за успішне майбутнє держави. До того ж українське суспільство, на жаль, ще не готове об’єктивно і щоденно відфільтровувати для себе реальні факти.
В цій ситуації дуже важливою є роль громадських організацій, які послідовно захищають виборчі права українців та незаангажована позиція ЗМІ.
Регулярне викриття і оприлюднення виборчих маніпуляцій і фальсифікацій на думку представників ГО «Центр захисту киян» можуть не тільки «відкрити очі» виборцям на те, як їх майстерно вводять в оману, але й нарешті притягнути до реальної відповідальності електоральних махінаторів.
Під час нещодавньої прес – конференції у Києві голова Центру Віталій Нестор зауважив, що сьогодні, навіть у недосконалому чинному законодавстві є ряд дієвих норм , які передбачають істотне покарання за його порушення , в тому числі за підкуп виборців, неправомірні дії щодо проведення агітації.
Експерти звернули увагу на декілька аспектів використання брудних виборчих технологій, що застосовуються як по всій Україні, так і в столиці.. За словами політтехнолога Петра Охотіна, штабами кандидатів, зокрема, вибудовуються мережа скупки голосів, так звані «піраміди», в якій роздають гроші зверху донизу, або так звані «сітки», бо якщо на карту накласти розташування виборчих дільниць, вони виглядають як сітка. Таких «сіток» є декілька. Одні з них працюють повністю в незаконному , «чорному» форматі, де виплати ведуться готівкою, яка має переважно корупційне походження. Але на жаль є і другий тип «сіток» – підкуп за державні гроші.
На переконання політтехнолога, зараз чинна влада йде на все, щоб зберегти свій рейтинг і гарантувати собі перемогу на виборах. І не випадково монетизація пільг та виплати пенсіонерам відбуваються саме перед виборами у березні- квітні цього року. Тобто гроші просто виймаються з бюджету і роздаються. З точки зору стратегічних інтересів держави – це звісно злочин, а з боку оцінювання дій чинної влади, яка будь за все хоче продовжити свою каденцію на певний термін, це – політтехнологія, – пояснив експерт, підкресливши, що протидія підкупу голосів зараз вже є питанням національної безпеки держави.
На жаль, сьогодні за 500-1000 грн виборці фактично продають наше майбутнє, – констатував він.
На думку ж очільника МВС Арсена Авакова , висловлену в минулому місяці в ефірі одного з телеканалів, найбільш поширеним порушенням виборчої кампанії наразі є незаконна агітація.
При цьому він зауважив, що правоохоронні органи готові протидіяти фальсифікаціям на виборах. “Я бачу три ступені ризику. Перший – це скупка голосів, другий – маніпуляції з реєстром, третій ризик – електронне втручання в систему “вибори”, – розповів Аваков. За його словами, для кожного з можливих ризиків розроблений механізм попередження з одночасною фіксацією порушень.
Політичний консультант Андрій Вальчишин в свою чергу звернув увагу, що виборчі порушення стосуються не лише підкупу виборців, фальсифікацій на виборчих дільницях, але і самого ходу кампанії.
Якщо ми опустимо зараз певні адміністративні елементи, то є цілий великий спектр саме інформаційних маніпуляцій, які дуже широко використовуються. Їх можна назвати створенням віртуальної реальності, яку прагнуть реалізувати у практичній площині. Наприклад, ми знаємо вже цілі реєстри фейкових соціологів, які публікують дані відірвані від реальності, – сказав він.
Експерт зазначив, що «вкидування» фейкової соціології часто використовуються тими кандидатами, які планують проведення нечесних махінацій або скупку голосів на самих виборах і готують таким чином суспільну думку до їхнього результату.
А у разі оприлюднення певного резонансного розслідування, його зразу ж намагаються приглушити іншим інформаційним приводом. Це може бути якесь інформаційне вкидання або використання деяких органів державної влади, зокрема, правоохоронних органів, або інших силових структур для посилення напруження ситуації і відволікання увагу виборців від того, що відбувається, – додав Вальчишин.
Крім того, зауважив експерт , популярним є використання різних інтернет-тролів у політичних цілях. Ми бачимо це по тому, як відбуваються дискусії в соціальних мережах, де фактично в ці дискусії дуже мало залучені реальні люди. Тролі різних штабів воюють між собою і в такий спосіб намагаються скеровувати громадську думку, – зазначив він.
Водночас зараз, ці тролі вже починають виходити з інтернет- простору і вести свою діяльність у реальному світі. Зокрема, почав широко застосовуватися метод відеопровокацій. Наприклад в агітаційній палатці одного опозиційних до влади кандидатів обманним шляхом був записаний сюжет, де двоє п’яниць грали роль агітаторів, дискредитуючи своєю поведінкою цього кандидата. Наступна провокація полягала в тому, що купка найнятих громадян прийшла до районного штабу цього ж кандидата, звинувачуючи його в невиплаті обіцяних за чергування в агітаційних палатках грошей. Такі фейки розраховані в першу чергу на емоційне сприйняття виборців , швидко розповсюджуються через ФБ сторінки популярних груп і співтовариств за різною тематикою.
За словами експерта, перенасичений різними подіями інформаційний простір потребує постійного аналізу об’єктивних медіа, які мають оперативно реагувати і викривати неправдиву інформацію.
В своєму виступі на прес-конференції правозахисник Юрій Власенко відзначив,, що «ніхто, навіть самі фальсифікатори, не можуть назвати ці вибори чесними». Адже всі прекрасно розуміють, що бруд спеціально використовується кандидатами і штабами окремих кандидатів для того, щоб підняти рівень соціальної напруженості в суспільстві і показати суспільству нібито повну недовіру до всіх кандидатів та за рахунок цього максимально зменшити явку на виборах.
Варто зазначити, що ця технологія надає автоматичну перевагу виборчим махінаторам. Адже неявка розчарованих, але не «куплених» виборців, одразу збільшить процент проплачених голосів.
За його словами, в столиці і по всій країні відбувається масове пошкодження агітаційних наметів, яке відзначається вже з листопада 2018 року, навіть до початку офіційної передвиборчої кампанії. Потім ми бачили певні напади на кандидатів в президенти в Одесі, які влаштовані, щоб показати суспільству, що вибори – це дуже небезпечна справа, – розповів Власенко.
А в масовому підкупі виборців у Києві, за його словами, кандидатом на пост президента від чинної влади використовується технологія з використанням депутатів Київської міської ради. Наймані посланці ходять по будинках і шукають виборців, які будуть голосувати за кошти. При цьому їм пропонується заповнити «анкети прихильника» і «анкету діалогу з президентом». При їх заповненні потрібно вказувати паспортні дані і надавати копії своїх паспортів, а також дати згоду на використання своїх персональних даних. Але в анкеті не вказано, кому, людина, яка заповнює анкету, надає цю згоду, тобто в подальшому можливі зловживання з використанням цих даних.
Агітація відбувається також і під час ініційованих «під вибори» звітів деяких депутатів міської ради, де активно піарять досягнення нинішньої влади. При цьому служба охорони таких заходів активно протидіє будь-якій відеофіксації того, що там відбувається. Такі зустрічі, окрім агітаційної мети, використовуються також і для організації на місцях схем підкупу виборців, які здійснюється через старших виборчих дільниць від провладної політичної сили або через щойно створені громадські організації.
Власенко розповів, що штаб чинного гаранта також активно розповсюджує друковані бюлетені, повністю присвячені успіхам правлячої верхівки , які б мали оплачуватися з виборчого фонду кандидата, але у вихідних даних цих «газеток» передбачливо вказує, що вони не є агітаційними матеріалами. Маскуючи їх під начебто звичайну «інформаційну листівку».
У виплаті ж монетизованих пільг, на його думку, існує прихована небезпека. Адже вона буде здійснюватися через Пенсійний фонд, в повноваженнях якого є тільки виплата пенсій і ведення обліку пенсіонерів. Тому урядова схема загрожує отримувачам тим, що через декілька місяців після виборів може бути ініційований судовий процес, в результаті якого дана постанова буде скасована, а виплачені гроші держава може змусити повернути.
Нещодавно також стало відомо, що штаб Петра Порошенка закуповує чи скоріше бере в «оренду» акаунти людей у ФБ, щоб всього за 500 грн на місяць розповсюджувати з цих акаунтів брудну інформацію, маскуючи її під незалежні думки пересічних громадян.
І на жаль «креатив» виборчих маніпуляторів, на думку експертів, не маючи серйозних обмежень, продовжує наростати.
Зокрема і з огляду на існуючі “лакуни законодавства”, які за словами глави МВС Авакова, не дозволяють повною мірою залучати до відповідальності за порушення. Тому ми внесли новий законопроект, який більш жорстко оцінює подібні речі, комітет Верховної Ради цей законопроект підтримав. Дуже розраховую, що депутати хоча б на наступному сесійному тижні зможуть його розглянути, – повідомив в минулому місяці Арсен Аваков.
Зокрема, проектом з метою розширення правопорушень та отримання правових підстав для затримання правопорушника пропонується запровадити санкції у вигляді позбавлення волі строком до 2 років за незаконне використання та вкидання виборчих бюлетенів; порушення таємниці голосування членом виборчої комісії, кандидатом чи спостерігачем; отримання виборцем неправомірної вигоди, пов’язаною з реалізацією активного або пасивного виборчого права.
Таким чином, законопроектом уперше пропонується ввести санкцію у вигляді позбавлення волі за цими злочинами.
До того ж з метою підвищення ефективності розслідування злочинів, пов’язаних з наданням виборцям пропозиції неправомірної вигоди, непрямого підкупу виборців, фальсифікації виборчої документації (частина 1 статті 158-3 КК, частини 2, 3 статті 160 КК) в ньому закладено посилення відповідальності шляхом збільшення санкцій у вигляді позбавлення волі до 6 років .
При цьому, звільнення від кримінальної відповідальності не передбачено для організаторів підкупу виборців чи злочинної діяльності із фальсифікації виборчої документації.
В Проекті також передбачена кримінальна відповідальність за здійснення передвиборної агітації, яка супроводжується наданням виборцям неправомірної вигоди. Чинний Кримінальний кодекс має прогалини у цьому питанні, встановлюючи відповідальність лише за надання неправомірної вигоди юридичним особам.
В ньому суттєво розширено розуміння неправомірної вигоди, яка може незаконно надаватися виборцям. Зокрема, до такої неправомірної вигоди включено спиртні напої та продукти харчування, які масово роздаються на виборах в Україні з метою підкупу виборців.
Змінами до Кодексу про адміністративні правопорушення пропонується суттєво підвищити розмір штрафів за порушення обмежень ведення передвиборної агітації. Такі порушення виборчого законодавства є найбільш масовими в Україні й необхідно створити умови, коли кандидатам буде вигідніше дотримуватися закону, ніж його порушувати.
Документом також пропонує адміністративну відповідальність за умисне розголошення виборцем свого волевиявлення у приміщенні для голосування, що має попередити різноманітні форми контролю за волевиявленням виборця з боку третіх осіб.
Варто зазначити, що цей дуже важливий законопроект з’явився все ж з великим запізненням. У разі його прийняття на початку передвиборчої кампанії, частка політичного бруду у ній могла би значно зменшитись. Але і зараз було б не пізно. Та , зважаючи на розклад політичних сил при голосуванні у парламенті, шансів на його прийняття до виборів не так вже й багато.
Тому в розвінчуванні електоральних махінацій головною надією залишається активна позиція громадянського суспільства.
Саме з такою метою, за інформацією Віталія Нестора, у ГО «Центр захисту киян» запустили «гарячу лінію», яка в подальшому дасть можливість уникнути або запобігти масовому порушенню прав виборців та виборчого законодавства.
Наші консультанти, отримавши на «гарячу лінію» звернення від жителів Києва, в подальшому передають їх юристам на опрацювання. Юристи, в свою чергу, надають консультацію або потерпілим особам, або заявникам, які встановили факт порушення виборчого законодавства», -пояснив він, наголосивши, що все це в подальшому дозволить як «Центру захисту киян», так і особам, чиї права порушені, звертатися до правоохоронних органів з метою притягнення винних до відповідальності.
А незаконна оренда інформаційних акаунтів та інші численні «вибрики» штабів кандидатів у президенти в подальшому можуть стати приводом для кримінального переслідування людей, які займалися цим безпосередньо,- підсумував правозахисник.