Найгострішою загальнодержавною проблемою для України на думку переважної більшості населення є військовий конфлікт на Донбасі, на другому місці – проблема корупції в органах влади, а на третьому-четвертому – зростання і без того високих тарифів на комунальні послуги та безробіття.
Про це повідомив під час прес-конференції “Електоральні тенденції в Україні на першу половину листопада 2018 року”, заступник директора Інституту соціальних технологій “Соціополіс”, Сергій Литвинов;
На заході були оприлюднені дані результатів всеукраїнського опитування громадської думки, проведеного “Соціополісом”, про поточні електоральні рейтинги потенційних кандидатів на виборах президента України та відношення населення України до актуальної ситуації в Країні.
Як повідомив Сергій Литвинов, опитування проводились з 8 по 16 листопада 2018 року серед жителів усіх регіонів України, за винятком Автономної Республіки Крим, м. Севастополя і окремих районів Донецької та Луганської областей. Було опитано всього 2403 респонденти, які зареєстровані у 139 населених пунктах України.
Отже, за результатами опитування, лише 19,1% жителів України вважають, що ситуація в Україні в цілому розвивається в правильному напрямку. При цьому, переважна більшість з таких респондентів (16,2% від усіх опитаних) вважають, що ситуація в Україні «скоріше розвивається в правильному напрямку» і лише 2,9% від загальної кількості опитаних вважають, що вона «безумовно розвивається в правильному напрямку».
На думку 74,0% опитаних, ситуація в Україні на теперішній час в цілому розвивається в неправильному напрямку. При цьому, 33,5% респондентів вважають, що ситуація в Україні розвивається «скоріше в неправильному напрямку», а 40,5% – «безумовно в неправильному напрямку.
За словами Литвинова це свідчить , що суспільство консолідовано не схвалює той курс , який проводиться у країні У складових такого несхвалення – війна на Донбасі, яка набрала 57%, корупція (31,1), тарифи на комунальні послуги (26,4), безробіття (25,1) та високі ціни на товари і послуги (22,5%).
Що ж до лідерів електоральних симпатій на майбутніх президентських виборах, то згідно з результатами опитування, на першу половину листопада 2018 року «найбільш прийнятним кандидатом продовжує залишатися Юлія Тимошенко, за яку готові проголосувати 14,7% респондентів від загальної кількості опитаних або 18,5% респондентів з числа тих, хто має намір взяти участь у голосуванні.
На другій сходинці у цьому виборчому рейтингу знову опинився Володимир Зеленський з «групою підтримки» у 9,4% від загальної кількості респондентів або 10,8% респондентів з числа тих, хто має намір взяти участь у голосуванні.
На третьому-п’ятому місцях з майже однаковими електоральними рейтингами знаходяться Петро Порошенко, Анатолій Гриценко і Юрій Бойко (за них мають намір проголосувати відповідно 6,2%, 6,1% та 6,1% від загальної кількості опитаних та 7,8%, 7,8% і 7,4% опитаних з числа тих, хто має намір взяти участь в голосуванні).
При цьому Литвинов зауважив, що польовий етап опитування почався 8 листопада під час подій зі змінами в Опозиційному блоку, виключенням з їх парламентської фракції Бойко і Льовочкіна та подальшого об’єднання Бойко і Рабіновича. Тому ці зміни вже не могли бути враховані, що дещо вплинуло на об’єктивність деяких результатів.
Юлія Тимошенко – перша в отриманні електоральних симпатій на Заході та в Центрі України, де за неї готові проголосувати відповідно 19,3% та 20,9% опитаних з числа тих, хто має намір взяти участь у голосуванні. Друге і третє місця за рівнем підтримки виборців на Заході України займають Анатолій Гриценко і Володимир Зеленський (відповідно 11,4% та 10,1% з числа тих, хто має намір взяти участь у голосуванні), а в Центрі – Петро Порошенко і Володимир Зеленський (відповідно 8,3% та 7,9% опитаних з числа тих, хто має намір взяти участь у голосуванні).
На Сході та Півдні України явного лідера електоральних симпатій на першу половину листопада 2018 року немає. Найбільший рівень підтримки виборців мають три кандидати: Юлія Тимошенко (15,1% респондентів з числа тих, хто планує взяти участь в голосуванні, – на Сході та 15,5% – на Півдні), Володимир Зеленський (13,6% – на Сході та 15,4% – на Півдні) і Юрій Бойко (13,3% – на Сході та 11,0% – на Півдні).
Результати проведеного опитування свідчать, що жоден з потенційних кандидатів в Президенти України не зможе набрати в першому турі виборів більше 50% голосів виборців, а отже, з дуже високою ймовірністю відбудеться другий тур виборів. Якби вибори Президента України проходили в першій половині листопада 2018 р., то до другого туру виборів скоріше за все вийшли б Юлія Тимошенко та Володимир Зеленський.
Згідно з опитуванням, в разі проведення другого туру виборів з такими кандидатами за Володимира Зеленського проголосували б 28,4% від загальної кількості опитаних, а за Юлію Тимошенко – 24,7% від загальної кількості опитаних. Враховуючи незначний розрив між двома вказаними кандидатами (3,7%), наявність похибки вибірки, а також тих респондентів, які не визначилися зі своїм вибором у даній ситуації, можна стверджувати, що, станом на першу половину листопада 2018 року, Володимир Зеленський і Юлія Тимошенко мають приблизно рівні шанси на перемогу, якщо вони обоє вийдуть до другого туру виборів Президента України.
«В цілому ж українська влада користується дуже низькою підтримкою населення, близько 75 % відсотків якого або повністю не підтримують діяльність президента і уряду, або «скоріше не підтримують». А 10 -11 відсотків «повної підтримки» діючої влади фактично є «чорною міткою для неї. Тобто зараз українська влада практично не має легітимності у народу – ані загалом, ані особисто», – підсумував заступник керівника «Соціополісу».
Коментуючи можливість діючого президента покращити свій електоральний рейтинг, політолог Петро Олещук відзначив, що він особисто поки не бачить якихось проривних стратегій в цьому напрямку.
«Не виключено, що вони є і будуть реалізовуватися , але я їх не бачу, тому що ситуація для чинного президента насправді критична, навіть у співвіднесенні з такими кандидатами як Бойко. І це для Порошенка доволі неприємний індикатор», – підкреслив експерт.
На його думку, напевне будуть спроби з боку президентського штабу якось перезавантажити цю ситуацію. Але дуже складно уявити як можна її виправити, виходячи з нинішнього стану справ і розвитку подій.