Нинішні розклади напередодні виборів до Верховної Ради можуть кардинально змінитися ближче до дати голосування. Серед головних причин – розчарування людей нинішніми фаворитами кампанії, поява «темних конячок», а також – можлива зміна виборчого законодавства.
Згідно з квітневим опитуванням, проведеним Київським міжнародним інститутом соціології, до Верховної Ради наступного скликання проходять 6 партій, ще дві – на межі проходження. Ось ці партії:
«Слуга народу» – 25,9%;
«Опозиційна платформа — За Життя» – 15,7%;
«Блок Петра Порошенка «Солідарність» – 13,9%;
«Батьківщина» – 12,1%;
«Громадянська позиція» – 5,1%;
«Сила і Честь» (Ігор Смєшко) – 5%.
Також мають шанси потрапити до Верховної Ради Радикальна партія Олега Ляшка (згідно опитуванням, ця політична сила набирає 4,8% та ВО «Свобода» (4,6%).
Такі дані станом на сьогоднішній день. Проте експерти переконані, що ситуація може кардинально змінитися. Так, політолог Євген Магда вважає, що робити прогнози на 27 жовтня зараз – невдячна справа, тому що можна помилитися, не врахувавши усіх фаворитів та конфігурацію списків.
З ним згоден політтехнолог Тарас Березовець, який вважає, що на виборах можуть з’явитися «темні конячки», які поки що не проявили себе повною мірою. Також Березовець підкреслює, що не можна скидати з рахунків можливість різного роду альянсів. Наприклад, можуть об’єднатися Юлія Тимошенко та Олег Ляшко, а також – Ігор Смєшко та Анатолій Гриценко.
Серед «темних конячок» називають і лідера гурту «Океан Ельзи» Святослава Вакарчука. На думку експертів, він має серйозні електоральні шанси, адже, по-перше, президентські вибори показали, що у суспільстві є запит на «медійні» особистості, по-друге, за нього може проголосувати молодь, яка стає все більш політизованою. Щоправда, думки політологів розходяться щодо формату участі Вакарчука у кампанії – чи то на чолі власної політсили, чи у складі вже існуючої партії.
Експерти закликають стримано ставитися до нинішніх результатів соціологічних опитувань, адже за кілька місяців цифри можуть бути геть іншими. Так, на думку Євгена Магди, партія «Слуга народу», якій нині прогнозують 25%, ближче до дати голосування може втратити мало не половину свого рейтингу.
З ним погоджуються й інші експерти: нинішній результат нової партії – це наслідок надвисокого особистого рейтингу обраного президента Володимира Зеленського. А за шість місяців, що залишилися до парламентських виборів, через низку об’єктивних та суб’єктивних причин виборці можуть відчути певне розчарування у лідері, що позначиться на його партійних перспективах.
Цікавою буде конфігурація у наступній Верховній Раді між так званими проросійськими та «національно-демократичними» силами. Останнім, а саме – ідеологічно оновленим БПП та «Народному фронті» політтехнолог Тарас Березовець відводить роль опозиції. На думку експерта, БПП чекає перезавантаження щонайменше на 50%, а у «Народному фронті» можуть з’явитися такі гравці, як Володимир Гройсман та Віталій Кличко.
А от щодо проросійських сил, на думку народного депутата Вадима Денисенка, до їх «розкрутки» активно підключиться Росія. Парламентар переконаний, що наразі головна задача росіян – перемога на українських парламентських виборах, що у Верховній Раді наступного скликання було щонайменше 226 депутатів, котрі голосуватимуть так, як вигідно Кремлю.
На думку політологів, у дев’ятому скликанні Верховної Ради навряд чи будуть великі фракції. Скоріше за все, їх чисельний склад не перевищуватиме 70 народних обранців. Адже за 5% бар’єру електорат буде досить розпорошений між багатьма політичними силами.
Але це за умови збереження цього бар’єру. Бо все частіше точаться чутки щодо можливої зміни виборчого законодавства. Не у бік відкритості партійних списків, як про це багато говориться, а щодо зниження відсоткового бар’єру для проходження до парламенту та відновлення виборчих блоків.
Так, за словами колишнього заступника голови ЦВК Андрія Магери, розмови про це йдуть у нинішній Верховній Раді, і він не виключає, що під такі ініціативи знайдеться 226 голосів. Щоправда, публічних законодавчих ініціатив в цьому напрямку поки що немає.
У будь-якому разі, наразі ще складно робити якісь прогнози. Адже ситуація змінюється мало не кожного тижня. І якщо вибори відбудуться у відведений законом термін, то їх результати можуть сильно відрізнятися від висновків сьогоденних соціологічних опитувань та прогнозів експертів.