Схоже, що безпрецендентна підтримка Володимира Зеленського, зафіксована недільним голосуванням, може зійти нанівець досить швидко. Адже команда ЗЕ просто з порогу фінішу президентської компанії почала знімати рожеві окуляри зі сподівань довірливих виборців.
А хтось і справді розраховував на стрімке зниження комунальних тарифів, яке відбудеться, наче за помахом чарівної палички, одразу після приходу «квартального месії» до влади? Та щр ви, люди?, – читається між рядками вчорашніх виступів чільних представників ЗЕ штабу. Дивіться уважно в закони!
А як інакше можна розцінювати заяву спікера передвиборного штабу Володимира Зеленського Дмитра Разумкова щодо однієї з найголовніших передвиборних обіцянок майбутнього президента. На питання журналістів про те, як буде Зеленський боротися за зниження непомірних комунальних тарифів заявив, що це “не зовсім прерогатива” Президента України. При цьому Разумков відзначив, що на міжнародному ринку ціни на газ впали і відповідна корекція має відбутися також і в Україні. Виходить, треба чекати , що воно еволюційним шляхом і так якось владнається?
Крім того, політтехнолог шоумена (до інаугурації – ред.) стверджує, що боротися з підвищенням тарифом майбутній президент зможе тільки шляхом боротьби з корупцією. Він також повідомив, що після прийняття президентських повноважень вони ( команда ЗЕ – ред.) будуть тиснути на уряд з метою зниження тарифів. Жодних інших шляхів зниження тарифів, в першу чергу на газ, представники Зеленського не пропонують.
Ведуча одного з телеканалів , якій відповідав Разумков, прямо запитала: «Чи будуть конкретно переглядатися діючі тарифи в сторону зменшення», на що він сказав: “У рамках чинного законодавства, на що зможе президент вплинути, він буде впливати”.
Добре , що новий президент не збирається заходити за рамки законодавства, але кепсько , що ми , як до виборів, так і вже псля них не почули чіткого алгоритму «знижувальної тарифної стратегії» від ЗЕ команди.
Нагадаємо, що в одному з відеороликів своєї передвиборній кампанії Зеленський говорив про “проблеми, яка дуже сильно хвилює народ України”: “Дам підказку: на” т “починається, на повний капець закінчується – тарифи на комуналку”. І широко обіцяв вирішити цю проблему.
Питанню зниження комунальних тарифів приділялась акцентована увага і у блогах ЗеКоманди, які наче вів особисто її лідер.
До речі, за результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного з 9 по 14 квітня, більшість українців вважають, що новообраний президент в першу чергу повинно знизити тарифи на комунальні послуги. Та це й без опитування було цілком ясно.
Отже суспільство повелося , в першу чергу, на цю «наживку». А терер виявляється у штабі ЗЕ наступило «прозріння» щодо функцій і можливостей президента.
Не втримався, щоб не прокоментувати цю тему ще один з топових представників ЗЕ команди Олександр Данилюк, який «переспівав» сказане Разумковим, заявивши: “Ви знаєте, що сфера тарифів не знаходиться у сфері компетенції президента. Але ми вже проаналізували ситуацію, ми бачимо, що ринкова ціна на газ зменшилася, істотно зменшилася в порівнянні із зимовим періодом. Якщо ми говоримо про ринкову ціну, то очікування такі, що це повинно відбитися на ринку України “.
Цікаво, що пан Данилюк вирішив усім відкрити очі саме зараз, а не протягом передвиборної кампанії.
“Ми зараз бачимо те, що газ для населення коштує дорожче, як для бізнесу. Тобто звичайно, коли президент вступить на свою посаду, він буде піднімати це питання досить принципово перед урядом. Так, це відповідальність уряду, але буде дуже цікаво подивитися, яка буде аргументація уряду за ринковими умовами “, – сказав Данилюк.
А мабуть краще б було, якби екс – міністр фінансів розповів, як команда президента налагодить співпрацю з Кабміном, щоб нарешті вирішити цю болючу для українців проблему.
Ознаки «відступу» очевидні і в коментарі щодо ще одного з центрадьних очікувань виборців – притягнення до відповідальності представників влади за корупційні злочини.
“Що стосується посадок. Що може зробити президент? Він не буде втручатися в процеси і заважати антикорупційним органам робити свою роботу. Сам він не може садити або не садити людей – тоді він нічим не буде відрізнятися від старої системи. Тому ще раз: у президента не буде кнопки посадити чиновників, але він буде забезпечувати умови, щоб правоохоронні органи і суди займалися своєю роботою “, – пояснив представник Зеленського.
А тоді, як бути з передвиборним лозунгом «весна прийде – саджати будемо»?
Цікаво , що ж буде зі ще з одним найголовніших очікувань виборців і обіцянками Зеленського про подання до парламенту законопроектів про зняття недоторканності з депутатів, суддів, президента?
Яскраво відкоментувала колізії першого дня після виборів віце-спікер парламенту Ірина Геращенко, яка на своїй сторінці у Фейсбук написала: «Не пройшло ще й доби після виборів, як « нова команда» визнає, що будувала свою кампанію на суцільних маніпуляціях, брехні і підміні понять.
Отже, вже визнано, що за тарифи президент не відповідає. А що ж тоді з кінцем епохи бідності?
Корупціонерів президент не садить, це роблять суди. А як же тоді з епохою брехні? Ой, і хто ж тепер буде відрубувати руки ? Війну не закінчити за день? А як же тоді з кінцем епохи жадібності і торгівлі на крові?»
«Ну, й особлива вишенька для мене : нова команда вже в один голос кричить,що мінські угоди – це єдиний реалістичний план повернення миру на Донбас. А як же договорняки і зрада, про яку щодня чули на паркетному телеканалі і від інших укропівців і тд. Тобто ,Порошенко і тут говорив правду в суцільному морі криків про зраду, жадібність і брехню», – підкреслила віце –спікер.
Й щоб з іншими обіцянками новообраного президента не вийшло так само невдобно, як з цими, скасованими протягом 24 годин, нинішній парламент має допомогти їх виконати і негайно проголосувати за зняття депутатської недоторканості, повернення до КК статті про незаконне збагачення і т.д. Тим більше, ці закони давно зареєстровані в ВР і деякі навіть пройшли перше читання. Привіт , епоха безвідповідальності і перевзування в повітрі, – заявила Геращенко.
Та основні події в подальшому , на думку експертів, розгортатимуться навколо парламенту. Зокрема теми дострокових парламентських виборів, якими , в першу чергу, зацікавлені у Кремлі.
За словами заступника директора Агентства моделювання ситуацій (АМС) Олексія Голобуцького, поки не зрозуміло, хто «буде намагатися розігрувати парламентську партію» з Володимиром Зеленським. «Є чутки, що голова політради партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктор Медведчук, бо вони відчувають, що потрібно хитати човен. Нараз ж складається враження, що це перемога не Зеленського і не європейської України, а поразка Петра Порошенка. Адже в Росії це розглядають не як демократичний вибір українців, а як поразку ненависного їм Порошенка.
Для того, щоб якомого ефективніше скористатися цією поразкою, вони добиватимуться позачергових виборів парламенту. За їхніми планами, при слабкому президенті Медведчук може зайти на посаду спікера, а далі вже безліч варіантів, – пояснив експерт.
При цьому, на думку Голобуцького, Росії потрібна лише легітимна відмова України від Криму. «Тоді наші проблеми закінчаться. Нам повернуть Донбас, повернуться полонені. Росії потрібно лише, щоб ми самі відмовилися, тому що іншого варіанту в міжнародній практиці немає. Це можливо лише в перспективі 1-2 років, тому що часу в Росії немає. Наші парламентські вибори – можливо останній шанс щось змінити в цій ситуації для Росії. В іншому разі, зважаючи на всі економічні проблеми, Росії доведеться віддавати все без особливих умов», – наголосив він.
Експерт зауважив, що найближчим часом вірогідне використання ситуації з військовополоненими моряками, де буде розіграно сценарій за участю Медведчука.
«Якщо він привезе наших моряків, це буде делегітимізацією самого Зеленського з демонстрацією, що всі проблеми в країні вирішує саме Медведчук. Водночас, вже здійснюється тиск на економіку України, зокрема, обмеження імпорту нафтопродуктів, очевидно для посилення асоціації нового президента з економічними проблемами, що підриватиме його авторитет», – вказав Голобуцький.
За словами російського адвоката Миколи Полозова, який захищає інтереси полонених українських моряків, Кремль розраховує, що українські еліти напередодні основної політичної події року, якою насправді є вибори до Верховної Ради, – увійдуть у ту саму турбулентність, яка дасть змогу Кремлю, доклавши певних зусиль, спробувати зламати новообраного президента на зовнішньополітичному майданчику, нав’язавши йому ті чи інші умови, будь-то “нормандський формат” або якісь інші зустрічі й розмови. І, відповідно, головне – це завести в Раду якомога більше лояльних до Кремля депутатів, – погодився з Голобуцьким юрист.
В свою чергу , аналізуючи результати виборів президента України, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала відзначив парадоксальну ситуацію, в якій Зеленський ,набравши найбільше голосів за всю історію проведення виборів президента, має водночас найнижчу легітимність. Адже, результати соцопитувань групи «Рейтинг» свідчать, що дві третини виборців Зеленського голосували проти нинішньої влади.
Він зауважив, що новообраний президент не зможе «забути» питання віри, мови, армії. Адже, за тою ж соціологією, близько 40% прихильників Зеленського підтримують вступ в НАТО та членство в ЄС», – зазначив Бала. І хоча , на його думку, старий політичний клас показав свою неспроможність, до нового президента є дуже багато запитань. Бо є загроза некомпетентності, відсутність команди і відсутність реальних орієнтирів.
Ще менше вірить в успіх ЗЕ проекту Олексій Голобуцький, який у вчорашньому ефірі одного з телеканалів заявив: “Вибори пройдуть і електорат Зеленського «з’їдять». З проукраїнської сторони Порошенко, Гройсман, Кличко. А з проросійської сторони Медведчук, Вілкул та Ахметов. Ми пам’ятаємо Ющенко останні два роки за Тимошенко. Постійні кандали».
Нарешті сам Зеленський зрозуміє, що він не Голобородько. Та в нього не вийде варіант з автоматами або через кнопочку”, – зіронізував він, зауваживши, що олігархи використали Володимира Зеленського виключно для перемоги над чинним президентом Петром Порошенком.
Політтехнолог зазначив, що в опонентів чинного президента була головна мета — “скинути Порошенка, більше ніякої іншої задачі не стояло”.
Певні олігархи, які були незадоволені Порошенком, знайшли дуже відомого, симпатичного і, скоріше за всього, хорошого хлопця, якого використали для цієї конкретної прагматичної мети, – підсумував він.
Цікавво в контексті передвиборчого слогану «ні обіцянок, ні пробачень» прозвучала ще одна свіжа заява, тепер вже з уст самого Зеленського, який зазначив, що не виключає призначення Порошенка на одну з посад в уряді України. Але з умовою, якщо цього буде хотіти українське суспільство.
“Ви хочете, щоб я його (Порошенка, – ред) кимось призначив? Тоді я звернуся до суспільства. Якщо суспільство мені скаже, що вони хочуть бачити Петра Порошенка на тій чи іншій посаді – може бути, я не знаю. Поки мені здається, що це питання не цієї хвилини. Давайте новими силами щось робити, дуже хочеться “, – повідомив Володимир Зеленський.
Нагадаємо лише останні слова куплету пісні, використаної у згаданому слогані : «Все сталося само собою, слова набули нових значень, ми ж не змінилися з тобою». Звучить, схоже, красномовно.
Питання, чи захоче Петро Порошекно брати участь в цьому параді політичних дилетантів та їх помилок?