Посол України в Туреччині Андрій Сибіга опублікував перекладнений українською мовою текст томосу про автокефалію для Православної церкви України, – передає Громадське.
Документ обґрунтовує надання томосу Українській православній церкві, зазначивши, що якщо Україна отримала свою політичну незалежність, а її церковні та державні керівники вже майже 30-ть років «палко просять» про церковне самоврядування, то Вселенський патріархат визначає та проголошує — щоб уся православна церква в межах України існувала канонічно автокефально, незалежно та самоврядно на чолі з предстоятелем Блаженнішим Митрополитом Київським і Всієї України.
Також документ визначає Православну церкву України «духовною донькою» Вселенського патріархату, який, своєю чергою, закликає всі світові православні церкви визнати українську автокефалію.
Томос вказує, що юрисдикція ПЦУ обмежується територією держави Україна — відтак церква не може ставити єпископів або засновувати парафії за межами України. А вже існуючі парафії відтепер підкоряються Вселенському патріархату.
Документ також чітко вказує, що ПЦУ визнає головою Вселенський патріархат. При цьому томос зобов’язує Українську православну церкву брати участь у міжправославних нарадах, а для вирішення важливих церквоних питань предстоятель ПЦУ повинен звертатися до Вселенського престолу.
У тексті документу визначено, що томос надається предстоятелю Православної церкви України Епіфанію та президенту України Петру Порошенку.
«Таким чином вирішене і розсуджене і в радості сповіщене вам від Шанованого центру православ’я було соборно затверджено, для постійного збереження видається цей Патріарший і Синодальний томос, написаний і підписаний в кодексі Великої Христової Константинопольської Церкви, вручений в точній та ідентичній копії Блашеннішому предстоятелю Свяшої Церкви України, кір Єпіфанію і його Високоповажності президенту країни пану Петру Порошенку, для вічного доказу та постійного представлення», — ідеться у тексті томосу.
Як повідомлялося раніше, 5 січня Вселенський патріарх Варфоломій у своїй резиденції у Стамбулі підписав томос, який проголошує автокефалію новоствореної Православної церкви України.
Помісна церква — це об’єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.