Нещодавня подорож до Москви Юрія Бойка та Віктора Медведчука була досить ризикованим, але необхідним кроком для опозиціонерів. Цим вояжем вони намагалися повернути собі електоральні позиції, порушені приєднанням Євгена Мураєва до команди Олександра Вілкула та зростаючою популярністю Володимира Зеленського. Тепер на Бойка чекають неприємності з боку правоохоронних органів.
Нагадаємо, 22 березня кандидат у президенти Юрій Бойко разом з головою політради партії «Опозиційна платформа – за Життя» Віктором Медведчуком їздили на переговори до російської столиці. Там зустрічалися з прем’єр-міністром РФ Дмитром Медвєдєвим та головою «Газпрому» Олексієм Міллером. Як потім пояснював Бойко, на цій зустрічі він «відстоював» інтереси України, зокрема, домовляючись про прийнятну ціну на газ.
Насправді ж виявилося, що навіть за знижкою у 25%, яку буцімто пообіцяли російські керівники українським опозиціонерам, газ з РФ все одно обходився б нам дорожче, ніж у Європі.
«Пан Медведчук говорить про поставки газу за ціною 240-260 дол/тис. куб. м. Ми купували на відкритих торгах в ЄС у березні за ціною в середньому 226 дол/тис. куб. м. А на квітень ціна знизилася до рівня близько 217 дол./тис. куб. м. Також нагадаємо нашим російським колегам, що за чинним контрактом, зміненим в арбітражі, вони ВЖЕ мусять продавати нам газ за ціною на 48% дешевше, ніж та, яка вийшла б у березні за формулою у початковому контракті. Тому пропонувати знижку 25% це якось несерйозно», – заявили у прес-службі НАК «Нафтогаз».
Ця подорож обурила українського президента. За словами Петра Порошенка, Бойко та Медведчук намагаються знову підсадити Україну на російську газову голку. Про те, хто дозволив опозиціонерам з комфортом злітати до Москви, обговорювали і на засіданні Кабінету міністрів. А генпрокурор Юрій Луценко пообіцяв зареєструвати кримінальне провадження.
Проте, як повідомили golosua.info у прес-службі Генеральної прокуратури, розслідуванням нещодавньої поїздки до Москви Бойка та Медведчука опікуватиметься не ГПУ, а Державне бюро розслідувань. У ДБР, куди ми звернулися, спочатку заявили, що уточнять це питання у слідчих, а трохи згодом попросили вислати офіційний запит. Ми це обов’язково зробимо і повідомимо про результати.
Навіщо взагалі Юрій Бойко здійснив цю подорож, чого добивався і чого в результаті досяг? Політологи сходяться на думці, що Бойко, користуючись футбольною термінологією, здійснив «фол останньої надії». Після того, як Євген Мураєв знявся на користь Олександра Вілкула, тим самим підсиливши його, а також – через незбагненний ріст популярності Володимира Зеленського Бойко з досить реального фіналіста виборчих перегонів перетворився на аутсайдера. І йому вкрай важливо було відновити статус-кво, повернутися до ніші головного «модератора» російсько-українських відносин. Щоправда, цілком очевидно, що у Москві українських опозиціонерів сприйняли не як рівних, а як «молодших братів». Жодної поступки або обіцянки від Кремля українська «делегація» так і не дочекалася.
На думку політолога Андрія Золотарьова, поїздка до Москви стала для Бойка відчайдушною спробою переломити ситуацію, проте сумнівно, щоб вона щось електорально йому додала. Експерт переконаний, що Бойко у ролі опозиціонера виглядав досить кумедно, і єдине, що їм з Медведчуком вдалося виторгувати у Москві – поступки у бізнесі, зокрема, газові знижки для обл- та міськгазів, які вони контролюють.
Інший експерт – Вадим Карасьов, навпаки, переконаний, що поїздка Бойка до Москви і певна фіксація статусу мало не єдиного переговорника з керівництвом Російської Федерації змогла мобілізувати його потенційних виборців у південних та східних регіонах країни. Карасьов так впевнений у своїх прогнозах, що навіть вважає, що Бойко може «відкусити» частину голосів Володимира Зеленського у певних регіонах.
Також експерти зазначають, що така поїздка може бути вигідною і Петру Порошенку, і саме цим пояснюється, чому Бойку і Медведчуку вдалося безперешкодно здійснити цей вояж. На думку політолога Володимира Фесенка, така зухвала демонстрація з боку опозиційних політиків, що вони на короткій нозі з Москвою зайвий раз нагадує про реальну загрозу російського реваншу. А Порошенко, нагадаємо, позиціонується як головний визволитель України від російського ярма та мало не єдиний кандидат, з ким відмовляється співпрацювати Кремль.