Певне всі пам’ятають соковиту та дещо грубу українську приказку про винну у всьому невістку. І в передвиборному житті України щоразу частіше бувають випадки , наче списані з цього іронічного народного сценарію. Але коли за чуби хапаються штаби топових претендентів на головне крісло країни, в намаганні хоч якось спаплюжити конкурента, вже не до іронії.
Особливо загострюються симптоми «полювання на невісток» з наближенням самої дати виборів.
Мова йде, зокрема, про свіжий скандал, який розгорівся після нещодавнього візиту голови політради партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука і кандидата в президенти, нардепа Юрія Бойко в Росію та їх зустрічі з прем’єр-міністром РФ Дмитром Медведєвим і главою «Газпрому» Олексієм Міллером.
Як відомо, під час цієї зустрічі вони обговорювали ціну на газ для України, а також відновлення економічних зв’язків. Медведчук заявив, що, в принципі, Київ міг би отримати знижку на газ у розмірі 25%, що відбилося б на платіжках для населення, а також добре б вплинуло на підприємства, здешевивши їх продукцію, і зробивши її більш конкурентоспроможною.
Після чого низка експертів звернула увагу на неприхований «ковбасний» підтекст цих перемовин, тобто «будете з Росією, буде вам і газ дешевий». Однак в українському «Нафтогазі» висловили аргументовані сумніви у «дешевизні» російських пропозицій, прорахувавши, що навіть зараз, при падінні газової ціни на європейському хабі, вона менше чим обіцяний російський «кіт у мішку».
.. цікаво, що пан Медведчук каже про постачання газу за ціною 240-260 дол. / Тис. Куб. М. Ми купували на відкритих торгах в ЄС в березні за ціною в середньому 226 дол / тис. куб. м. А на квітень ціна знизилася до рівня близько 217 дол. / тис. куб. м , – прокоментували слова «візитера» в прес-службі газової компанії.
Не викликає сумнівів, що ця поїздка одіозних вітчизняних? парламентерів має цілком виражений політтехнологічний характер, адже після неї в медіа просторі одразу ж розгорнулася боротьба конспірологічних версій з масштабними звинуваченнями.
Зокрема, деякі політологи з команди конкурентів нинішнього гаранта ухопились за тему зацікавленості його команди у використанні цієї поїздки для нарощування власних рейтингів. Начебто візитери, виступаючи в ролі «п’ятої колони» і показуючи «загрозу реваншу», мобілізують електорат Порошенко. Паралельно допомагаючи знизити рейтинг лідера «Батьківщини» Юлії Тимошенко, адже Бойко не виключив, що може скласти з нею коаліцію, якщо їх цілі і завдання співпадуть.
Щодо Тимошенко, то на думку політолога Володимира Фесенко, насправді, Бойко прямо не говорив, що він готовий створювати з Тимошенко коаліцію. За його словами, відповідь на питання, коли його запитували «а з ким ви будете створювати коаліцію?», він дав ухильну та невизначену, і тільки на уточнююче питання про те чи може це бути Тимошенко, він знову ж так само ухильно відповів, що «якщо будуть збігатися позиції, то може бути».
Ну а Петро Порошенко, як відомо, одразу ж засудив візит Медведчука і Бойко в Москву, а в СБУ пообіцяли дати йому правову оцінку.
Зокрема, діючий гарант заявив, що вони обговорювали економічні питання у той час, коли на Донбасі гинуть українські військові.
«Вони (Бойко і Медведчук – ред.) економіку обговорюють, вони обговорюють, як знову повісити Україну на російську «газову голку», вони вже союзи обговорюють, які будуть створені після президентських та парламентських виборів», — наголосив український президент.
При цьому він зауважив, що «вони зараз же стверджують, що вони всі об’єднаються. Проти кого вони об’єднаються? Проти України, проти кожного з нас».
За словами Порошенка, Москва після того, як не змогла прорватися через фронт на Сході, не змогла «розшматувати» Україну, зараз намагається підірвати Україну зсередини.
В свою чергу голова СБУ Василь Грицак заявив, що згідно з матеріалами, які є в розпорядженні СБУ, спецслужби РФ будь-яким способом намагаються відволікти увагу громадськості від розкритих корупційних схем фінансування виборів в інтересах одного з кандидатів у президенти України, який влаштовував і влаштовує Кремль. За його словами, російські спецслужби хочуть змусити СБУ переключитися на негідний об’єкт, щоб сприяти приведенню до влади тих, хто влаштовує особисто Володимира Путіна.
Але доскіпливі опоненти Петра Порошенка тут же дорікнули йому, що згадані політики летіли в РФ літаком з Києва. А це , за словами політолога Михайла Чаплиги, без спеціального дозволу СБУ неможливо. А оскільки спецслужби є під контролем глави держави, то Порошенко, напевне , сам і дав дозвіл на такий візит.
Проте, коментуючи для Голос-Інфо ситуацію, політолог Олександр Палій зауважив ,що версія про сприяння, а значить і таємну зацікавленість у цій поїздці президента Порошенка є цілковитою маячнею. Адже домовленості про дозвіл на його перельоти до Москви були досягнуті вже давно, враховуючи , що Медведчук є фактично неофіційним посланцем Путіна в Україні.
До того ж ще декілька років тому про сприяння в його своєрідній дипломатичній діяльності просила Порошенка і канцлер Німеччини Ангела Меркель. Ще й варто зазначити , що Медведчук, незважаючи на усі можливі політичні закиди, єдиний , хто за відсутності російського посла виконує неформальні комунікаційні функції між Москвою і Києвом, – пояснив Палій.
Через це йому й надана можливість польотів до Москви, які до речі здійснюються через Мінськ.
Та за словами експерта, насправді, цим меседжем політолога Михайла Чаплиги з команди Юлії Тимошенко, робиться спроба відвернути увагу від підозри в тому , що метою поїздки Бойко і Медведчука було обговорення заходів для збільшення шансів Тимошенко на потрапляння до другого туру президентських виборів.
Причому, на думку експерта, у Кремля в цьому питанні існує непроста дилема, адже заклик Юрія Бойка підтримати Тимошенко може відвернути від неї частину її електорату. А зніматися йому з тим, щоб частина голосів за нього відійшла до лідерки Батьківщини наразі вже пізно.
Що ж до самої поїздки, то на мій погляд СБУ мало би проаналізувати вербальну частину цих московських перемовин на предмет існування в ній певних меседжів колаборантського характеру проти суверенітету і безпеки нашої держави, – підкреслив політолог.
Отже , за словами Палія, закиди на адресу українського гаранта є ще однією спробою використати цю ситуацію для негативного впливу на його передвиборчий рейтинг. А також продовженням тенденції «вішати всіх собак» на діючого президента.
Значно вірогіднішою є оцінка цього вояжу до сусідньої столиці політолога Володимира Фесенка, який вважає, що Бойко і Медведчук в Москві продемонстрували свою піар-акцію в інтересах Бойко, а в ширшому контексті – в інтересах Медведчука, який в черговий раз довів, що є головним модератором відносин з Росією. При цьому експерт не виключив, що після цього візиту, частина виборців, які не могли визначитися, за кого голосувати – Олександра Вілкула чи Бойко, можуть віддати голоси останньому.
“Москва чітко сказала, кого вона підтримує. Це зроблено спеціально під вибори, але це і сигнал різним проросійським виборцям в Україні, кого варто підтримувати та що Москва є готовою домовлятися, ось це дуже важливий момент. Що Москва – готова не тільки воювати, а й готова домовлятися. Я думаю, що в цьому й полягає сенс стратегічної розробки Медведчука, що він також намагається показати”, – підсумував експерт.
Про те, що переговори з Медведєвим є спробою Бойко звернути на себе увагу залишків «ватного» електорату і не дати Вілкулу та його союзнику Євгену Мураєву перехопити ініціативу, говорить і політолог Віталій Кулик. За його словами, обидва політики демонструють, що їх позитивно сприймають у Москві, але, по суті, це балансування на межі з державною зрадою.
Ми спостерігаємо істерику виборчого штабу Бойко, – написав він на своїй сторінці у Фейсбук. Вони бачать, що втрачають свій вплив на проросійський електорат. Частина цього електорату забирає Олександр Вілкул, завдяки впливу міст, які контролює Метінвест [компанія Ріната Ахметова, в структурах якого раніше працював Вілкул] – Запоріжжя, Маріуполь.
Франшизи партії За життя, від якої балотується Бойко, в регіонах віддаються на відкуп більш прохідним кандидатам. У Кривому Розі, за моїми даними, роздачею цих франшиз займається місцевий представник БПП. В інших областях люди Бойко працюють на Володимира Зеленського.
Не дивно, що партія пішла в рознос. Якщо вони не підвищать свій рейтинг, партію необхідно буде переформатувати. Переговори з Медведєвим – це спроба Бойко звернути на себе увагу залишків «ватного» електорату і не дати Вілкулу та його союзнику Євгену Мураєву перехопити ініціативу. Їм всім потрібні голоси сходу і південного сходу.
Росія ж хоче показати, що вона прагне в якості українського президента отримати “договороздатного” кандидата. Однак вони і сьогодні мають необхідний інструментарій і для того, щоб вести переговори з нинішньою українською владою.
Проте на думку представника України у Тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Євгена Марчука намагання домогтися реальних для Бойка результатів завдяки цьому «спекулятивному візиту до Москви» абсолютно марні.
Це ( візит – ред.)свідчить про просту спекулятивність. Якщо є таке наївне уявлення, що навіть якщо буде якийсь новий президент, чи він може відступити від константи, яка сповідується всім суспільством, – заявив він, відповідаючи на запитання, про що свідчить візит відповідного кандидата в президенти до Москви.
Ви думаєте, що якомусь із політиків суспільство може дозволити піти на умови, які виставляє Росія? Ми всі знаємо умови Росії, і ніколи ніякому політику не вдасться піти на такі компроміси на умовах Росії, – наголосив Марчук. За його словами цей візит є свого роду впливом на президентську кампанію в Україні. Заяви Путіна і російського істеблішменту – це намагання вплинути на саму виборчу кампанію, – підкреслив політик.
Отже з «підступною роллю» президента Порошенка у «російському турі» Медведчука і Бойко українцям вже має бути зрозуміло. Та «свитка невістки» , судячи з контексту виборчих перегонів, може скоро знову комусь знадобитись.