Не припиняти дивувати. Судячи з усього, саме таким правилом керується “інфраструктурний” міністр Володимир Омелян. Не встигла вщухнути хвиля сарказму у вітчизняних медіа, яку викликала його нещодавня заява про вакуумний потяг “Гіперлуп”, як профільний міністр знову дав привід для обґрунтованої критики на свою адресу.
Зокрема Володимир Омелян заявив про намір закрити залізничне сполучення з Москвою, мовляв, нічого їздити в країну-агресор. Все б нічого, але поставити шлагбаум міністр має намір лише для пасажирських потягів, вантажні, як рухалися, так і рухатимуться й надалі. Де тут знайти логіку — питання риторичне…
Як з’ясувалося, заява профільного міністра виявилася досить несподіваною: представники залізниці, члени спецкомітету Верховної Ради дізналися про цю ініціативу представника уряду зі ЗМІ.
В управлінні «Укрзалізниці», скоріше за все, теж були здивовані заявою міністра. «Головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який формує і забезпечує реалізацію державної політики в транспортній сфері, є міністерство інфраструктури України. «Укрзалізниця», з огляду на вищевикладене, виконає всі рішення, прийняті на найвищому державному рівні», – заявили в “Укрзалізниці”. Якщо перекласти це на людську мову, то в цьому відомстві просто стомилися від запитів журналістів з цього приводу і спробували банально “з’їхати з теми”.
“Оскільки це спричинить невдоволення людей, то що-небудь говорити на цю тему надто рано. Тут є багато факторів, як «за», так і «проти», словом, є що обговорювати», – заявив після резонансу, який викликала його ідея, пан Омелян.
До речі, про те, що Україна може закрити транспортне сполучення з Росією пан Омелян заявляв ще в грудні 2017 року. Власне тоді міністр сказав, що остаточне рішення може бути прийнято в 2018-му.
Задля уникнення зайвих проблем, Росія в минулому році перевела всі потяги південного напрямку на рух по новій залізничній лінії Журавка (Південно-Східна залізниця, Воронезька область) – Міллерово (Північно-Кавказька залізниця, Ростовська область) в обхід України. До цього російські потяги південного напрямку, в тому числі Москва – Адлер, проїжджали ділянку по Луганській області.
А тепер трішки сухих статистичних даних.
У минулому році товарообіг з Росією збільшився майже на 20% і, в основному, за рахунок залізничних перевезень та експорту вугілля. За словами експертів, обрив товарообігу більше нашкодить нашій країні, ніж Росії, оскільки частка України в російському ринку — 2%, а частка РФ в українському ринку – майже в 10 разів більше. Можливо саме тому, міністр інфраструктури і каже про таке половинчасте рішення: пасажирські перевезення припинимо, а грузові — ні.
До слова, за підсумками 2017 року потяг Львів – Москва є лідером з перевезення пасажирів в Росію.
Потяг № 56 в минулому році перевіз 350 тисяч пасажирів.
На сьогодні по території України курсують кілька пасажирських потягів сполученням Кишинів – Москва, а також прямі рейси на Москву з Києва, Львова, Одеси. Вартість квитків зашкалює: ціна одного місця в плацкартному вагоні в одну сторону становить 1800-1900 грн, в купейному – 2800-3600 грн. При цьому на найбільш популярний – львівський потяг – квитків немає на місяць вперед.
Яким чином у Кабміні мають вирішувати проблеми очевидної транспортної комунікації — таємниця за сімома печатками. Втім, слід зауважити, що заява міністра Омеляна нічого не вартує сама по собі, оскільки подібного роду рішення урядом приймаються колегіально. А вірити в те, що прем’єр Володимир Гройсман (на зорі виборів) є політичним камікадзе не доводиться.
Тим не менше, диму без вогню, як кажуть, не буває, тому навряд чи пан Омелян просто “від ліхтарика” озвучив таку резонансну заяву. Резонансну хоча б тому, що наразі в РФ, попри війну, працює (на секунду) кілька сот тисяч наших співвітчизників. Тому виникає низка питань. Ключові: коли і власне ким були зроблені розрахунки, що в разі припинення ж/д сполучення з Росією збитків не буде, а головне, які транспортні альтернативи будуть запропоновані українцям?
Вищеназвана заява Володимира Омеляна — не єдиний “перл”, який він видав цими днями.
Міністерство інфраструктури України має намір протягом 5 років скасувати використання на «Укрзалізниці» плацкартних вагонів. «Хочемо, щоб плацкарти в Україні зникли. Ми вважаємо, що це можна зробити, особливо переходячи на формат денних поїздів», – заявив Омелян. А тепер, увага…
Міністр повідомив, що, в очікуванні гіперлупа, він, подорожуючи Україною, користується плацкартними вагонами, незважаючи на те, що це незручно.
«Я користуюся тільки плацкартом. Це складно для мене в зв’язку з моїм зростом, так як я не поміщаються на ці полиці. І це проблема для людей, тому що вони наштовхуються на мої ноги» – розповів урядовець. При цьому він не став відповідати про те, в якому потязі і в якому напрямку він зазвичай подорожує, коли його родина проживає у США. Якщо, звісно, і справді подорожує наяву, а не у власній уяві, яка в нього, як бачимо з вищенаведених фактів, ну дуже багата…