Закон щодо обов’язкової участі кандидатів у президенти у теледебатах не буде ухвалений до другого туру виборів. Про це говорять всі опитані депутати та експерти. А, значить, якщо один з кандидатів раптом передумає дебатувати із суперником, відповідальність для нього буде мінімальною.
Нагадаємо, днями депутати від БПП Ірина Геращенко та Марія Іонова зареєстрували проект постанови щодо обов’язкових дебатів кандидатів у президенти. Головне нововведення – якщо кандидат відмовиться від участі у дебатах, його можуть зняти з перегонів.
«Наразі законодавство забезпечує кожному з кандидатів на пост Президента України можливість участі у теледебатах за наявності висловленого ними бажання. Таким чином, кандидат може відмовитися від теледебатів, як при проведенні голосування, так і при проведенні повторного голосування без будь-яких юридичних наслідків для нього. Проте відмова кандидата від участі у теледебатах обмежує право виборців на отримання інформації щодо політичних, ділових та особистісних якостей кандидата на пост Президента України», – йдеться у пояснювальній записці до проекту закону.
На сьогоднішній день участь претендентів на головну посаду в країні у дебатах і так є обов’язковою. Проте, за словами голови Комітету виборців України Олексія Кошеля, хоча ця норма і передбачене законом, відмова від участі у теледебатах не тягне за собою жодної юридичної відповідальності для кандидатів у президенти.
Але, схоже, таку відповідальність так і не буде введено – принаймні до другого туру президентських виборів. Як пояснив «Голосу» народний депутат, член парламентського комітету з питань правової політики та правосуддя Олександр Черненко, цього тижня Верховна Рада буде продовжувати розглядати численні поправки до мовного закону, тому до інших законопроектів справа навряд чи дійде.
«Мета цього законопроекту (щодо обов’язкової участі у теледебатах – ред.) – привернути увагу до цієї проблеми. Взагалі, норма про дебати повинна бути. А от щодо санкцій проти тих, хто відмовиться від дебатів, є різні думки. Зняття з виборів – це занадто радикальна норма. У будь-якій демократичній країні відмова від дебатів – це поганий тон, і це завжди шкодить кандидату. Там розуміють, що якщо кандидат хоче перемагати, то він повинен йти на відкриту дискусію. Але оскільки в Україні відсутня подібна політична культура, кандидатам потрібні додаткові стимули», – вважає Черненко.
За останньою інформацією, в штабах обох кандидатів сумніваються, що дебати між Петром Порошенком та Володимиром Зеленським взагалі відбудуться. Принаймні – 14 квітня у заявленому «стадіонному форматі». Експерти вважають, що сторони обмежаться відеозверненнями, а до реальної справи так і не дійде.
А от щодо «справжніх» теледебатів, передбачених законом, ситуація поки що невідома. Так чи інакше, у Національній суспільній телерадіокомпанії України вже готуються до кандидатського двобою. Тут навіть порахували витрати на теледабати: за словами президента НСТУ Зураба Аласанії, якщо обидва кандидати в президенти візьмуть участь у дебатах, їх вартість становитиме приблизно 5,7 млн грн. В цю суму включено оренду студії, камер, вартість трансляції, а також зарплату працівників.
Схоже, що поки серйозної відповідальності, встановленої законом, за неучасть у дебатах немає, кандидати можуть дозволити собі їх проігнорувати. Відповідь на питання, чи прийдуть кандидати дебатувати один з одним, ми дізнаємося вже зовсім скоро.